Çatışma çözme stilleri ve mizah tarzlarının evlilik uyumu ve evlilik doyumu ile ilişkisinin aktör-partner modeli ile incelenmesi
Conflict resolution style and humor style as predictors of marital adjustment and marital satisfaction: an actor-partner interdependence model
- Tez No: 433795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli çiftlerin çatışma çözme stilleri ve mizah tarzları ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide evlilik uyumunun aracı rolünün aktör ve partner etkileri açısından incelenmesidir. Araştırmada çatışma çözme stillerinin evlilik uyumunu, evlilik uyumunun ise evlilikten alınan doyumu yordaması beklenmiştir. Benzer şekilde mizah tarzlarının da evlilik uyumu aracılığıyla evlilikten alınan doyumu yordaması beklenmiştir. Çalışmaya 155 evli çift katılmıştır. Veri toplamada Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği, İlişkisel Mizah Envanteri, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın hipotezleri Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Modeli (Kenny, Kashy ve Cook, 2006) kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre hem kadınlarda hem de erkeklerde olumlu problem çözme stili kişilerin kendi evlilik uyumları aracılığıyla evlilikten aldıkları doyumu yordamıştır. Ayrıca erkeklerin olumlu ve olumsuz problem çözme stili hem kendilerinin hem de eşlerinin evlilik doyumunu evlilik uyumu aracılığıyla yordamıştır. Analiz sonuçlarına mizah tarzları açısından bakıldığında ise, hem kadınlarda hem de erkeklerde olumlu ve olumsuz mizah tarzları kendi evlilik uyumları aracılığıyla evlilik doyumlarını yordamıştır. Ek olarak erkeklerin kullandığı olumlu mizah tarzı eşlerinin evlilik uyumu aracılığıyla eşlerinin evlilik doyumunu yordamıştır. Araştırmanın sonuçları alan yazındaki diğer çalışmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the mediating role of marital adjustment on the relationship between conflict resolution styles and marital satisfaction and the relationship between humor styles and marital satisfaction in terms of actor and partner effects. It was hypothesized that the marital adjustment mediates the effect of conflict resolution styles on marital satisfaction and of humor styles on marital satisfaction. One hundred and fifty-five married couples participated in the study. Conflict Resolution Styles Inventory, Relational Humor Inventory, Revised Dyadic Adjustment Scale and Relationship Satisfaction Scale were used to collect the data. The hypotheses were tested using Actor Partner Interdependence Model (Kenny, Kashy and Cook, 2006). According to the results, both men's and women's positive problem solving styles predicted their own marital satisfaction via marital adjustment. In addition, husbands' positive and negative problem solving styles predicted both their own and their wives marital satisfaction through marital adjustment. According to the results of the study regarding humor styles, both men's and women's positive and negative humor styles predicted their own marital satisfaction via marital adjustment. In addition husbands'positive humor styles predicted their wives marital satisfaction through marital adjustment. The findings were discussed in the light of the literature