Türkiye'deki özel emeklilik fon performanslarının çok kriterli karar verme teknikleriyle analizi
Measurement of Turkish individual pension fund performances with multi criteria decision making techniques
  1. Tez No: 433798
  2. Yazar: UMUT KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Literatürde, geçmiş yıllardaki çalışmalarda yatırım ve özel emeklilik yatırım fonlarının performans ölçümü için Sharpe oranı, Treynor endeksi, M2 performans ölçütü, Jensen alfa, Sortino oranı ve değerleme oranı gibi çeşitli geleneksek performans ölçüm teknikleri önerilmiştir. Bu çalışmada, bireysel yatırımcılar için önemli bir yatırım aracı olan Türk bireysel emeklilik yatırım fonlarının performansı, çok kriterli karar verme tekniklerinden TOPSIS, VIKOR ve MOORA metotları ile ölçülmüştür. TOPSIS, VIKOR ve MOORA metotları, birden fazla kriterin karşılaştırmasını göz önüne almakta ve özel emeklilik yatırım fonlarının performans değerlendirmesinde daha mantıklı sonuçlar vermektedir. Böylelikle; bu metotlar kullanılarak geleneksel performans ölçüm yöntemlerinin birlikte değerlendirildiği tek bir performans ölçütü elde edilmiştir. Çalışmada, üç farklı metot sentezlenmiştir. Üç farklı metodun kıyaslanmasıyla sonuçlar elde edilmiştir ve elde edilen sonuçlar birbirinden bağımsız çıkmıştır. Bu metotlar; Ocak 2010 ile Ocak 2016 dönemleri arasında, 71 adet Türk bireysel emeklilik yatırım fonlarının ölçümü için kullanılmıştır. Yapılması muhtemel performans ölçümü çalışmalarında, kullanılan metoda ve seçilen zaman serisine göre özel emeklilik yatırım fonlarının sıralamaları arasında farklılıklar görülebilir.
Özet (Çeviri)
In literature, various traditional measurement techniques have been proposed for measuring performance of investment and pension funds such as Sharpe Ratio, Treynor Index, M2 performance measure, Jensen Alpha, Sortino Ratio and Appraisal Ratio in the studies over the past years. In this study, the performance of Turkish individual pension funds which is substantial investment tool for individual investors has been evaluated with multi-criteria decision making techniques called TOPSIS, VIKOR and MOORA. TOPSIS, VIKOR and MOORA methods take into account the comparison of multiple criteria and show more reasonable results on evaluation of the performance of pension funds. Thus, a performance criterion which involves of all conventional performance evaluation techniques evaluated in common has been obtained by using these methods. In this study, three different methods were synthesized. Results obtained from these three different methods were compared and these results are independent from each other. These methods have been used to evaluate of 71 Turkish individual pension funds in the period between January 2010 and January 2016. In the possible measuring performance studies, there could be variations among ranks according to used method and chosen time sequence.