Yeni toplumsal hareketler bağlamında Gezi Parkı olaylarında twitter'ın sivil örgütlenmedeki rolü: Taksim dayanışması örneği
The role of twitter in civil organization at Gezi Park protests in the context of new social movements: The case of Taksim solidarity
- Tez No: 433801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Toplumsal yaşamın önemli dinamiklerinden biri olan toplumsal hareketler, örgütlenme biçimleri, oluşumlarını etkileyen siyasi, ekonomik ve sosyal faktörler, amaç, eylem yöntemleri ve katılımcıların profili ve etkileşim şekilleri gibi özellikleri çeşitli kuramlar yoluyla anlamlandırılmaya çalışılmıştır. İçinde yaşanılan siyasal ve ekonomik çevre kadar, teknolojinin de bu hareketlerde değişiklik yarattığı görülmektedir. İletişimin dijitalleşmesi, iletişimin şeklini değiştirmeye başlamıştır. Kişisel durum güncellemeleri ve paylaşımlar haricinde sosyal ağlar, belli bir uzmanlık istemeyen, düşük maliyetli ve kitle iletişim araçlarındaki gibi bir editoryal sürecin bürokrasisinden bağımsız, doğrudan haber veren kaynaklar olarak da işlev görmeye başlamıştır. Kullanıcılar, içerik üreticileri haline gelmiştir Gezi Olayları, Türkiye'de de bir kent hakkı hareketiyle şekillenen ve sonrasında ülke çapına yayılan bir eylemler zinciri yaratmıştır. Gezi Olayları'nın ana nedenini oluşturan, bölgede kalan tek yeşil ve tarihi bir kamusal alanın kentsel dönüşüme tabi tutulmasına karşı çıkan oluşum, meslek odalarını, sendikaları ve siyasi örgütleri içinde barındıran Taksim Dayanışması'dır. Halkla istişare yoluyla karar alan Taksim Dayanışması, sosyal ağları etkin şekilde kullanmıştır. Bu çalışmada Gezi Olayları'nın yeni toplumsal hareketlerde nerede durduğu, Taksim Dayanışması'nın nasıl bir işlevi olduğu, Twitter'ın Taksim Dayanışması tarafından ne şekilde kullanıldığının yanında bunları nasıl bir söylemle gerçekleştirdiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social movements are one of the crucial tools in social life. Their significant importance have been theorized on their ways of getting organized, how they are formed or affected by the political, social and economic environment or the typologies of the demonstrators, their cause for those actions and how they interact each within the movements. It is seen that technology is one of the main factors as political and economic environment for changing the nature of social movements. Digitalization of communication technologies changed the form of communication. Social networks began functioning as alternative news sources. Low-cost, without the need for a specific profession and freed from the editorial process and the burocracy of mass media. The users became the content producers and managers. Gezi Park protests which was formed by the right to the city, created a chain reaction of demonstrations across the country. Taksim Solidarity, established from chambers of different professions, labour unions and political groups, rejected the urban regeneration of Gezi Park, the only historical green public area left in the region where was intended to be demolished, which was also the main reason why Gezi Park protests broke out. Taksim Solidarity made every decision by consultation with the public and used social networks very effectively during these protests. In this research, it was analyzed where Gezi Park protests can be located in the context of new social movements, what kind of function Taksim Solidarity had, how they used Twitter, considering the role of the discourse of them during the protests.