Dijital aktivizm bağlamında günümüz toplumsal hareketleri ve Türkiye örneği: Gezi Parkı olayı
Today's social movements in the context of digital activism and sample of Turkey: case of 'Gezi Parkı'
  1. Tez No: 482247
  2. Yazar: MERVE ZEYNEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ERASLAN YAYINOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 456
Özet
Çalışmanın temel amacı toplumsal hareketlerin örgütlenme süreçleri ile dijital medya organları arasındaki ilişkinin ele alınmasıdır. Dijital teknolojilerin ve özellikle internetin gelişmesiyle dijital kültürün toplumsal hareketlerin örgütlenmesine hangi yönde etki ettiği konusu ele alınacaktır. Sosyal medyanın toplumsal hareketlerin örgütlenme yapısında yol açtığı değişimler ve bu değişimlere bağlı olarak yeni bir toplumsal hareket biçiminin yükselişi incelenecektir. Özellikle Occupy Wall Street hareketi ile özdeşleştirilen bu yeni toplumsal hareket biçimi dijital mekânlarda örgütlenerek kent uzamlarına yayılır. Bu hareketlerin kendine özgü karakteristikleri bulunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde toplumsal hareket kavramı ve geçmişten bugüne toplumsal hareketlere yönelik kuramlar evrimsel bir bakış açısıyla ele alınırken, ikinci bölümde dijital teknolojilerin ortaya çıkışını sağlayan unsurlar ve yeni toplumsal hareketlere yol açan dijital kültür incelenecektir. Üçüncü bölümde ise dijital mekânlarda örgütlenen toplumsal hareketlerin Türkiye'deki örneği olma iddiasındaki Gezi Parkı Hareketi'nin bu kavram altında sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı meselesi irdelenecektir. Bu hareketi doğuran dijital örgütlenme biçimleri, hareketin iletişimsel bağlamdaki özgün konumu ve sürecin Türkiye'deki hareket kültürüne etkisi sorgulanacak, klasik örgütlenme biçimlerinin dijital medya aracılığıyla değişip değişmediği sorusu sorulacaktır. Bu bağlamda tezin araştırma kısmında Gezi Parkı olaylarının en yoğun örgütlenmesini yaşadığı ilk bir haftada hareketin ana hesaplarından paylaşılan tweetler içerik analizi yöntemiyle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The study is a content analysis research that discusses the relation between today's uprising social movements and digital media. In the first chapter of the study, the term of“social movement”and social movement theories will be mentioned from past to present. In the second chapter, basic factors which lead to the emergence of digital technologies will be analyzed. The term of digital activism and“network effect”will be taken. In the last chapter Gezi Parki movements will be discussed as a sample of“Occupy Movements”in Turkey. In this chapter, activists' and regular twitter users' tweets will be researched by the method of content analysis.