Ortaokul öğrencilerinde davranış problemleri ile sosyal beceriler arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between behavior problems and social skills on secondary school students
- Tez No: 433806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gelişim dönemlerinin barındırdığı zorluklarla içinde yaşanılan çevrenin olumsuz özellikleri bir araya geldiğinde ve buna sosyal becerilerin yetersiz gelişimi de eklendiğinde ergende başa çıkması güç bazı duygusal ve davranışsal problemler meydana gelebilmektedir. Sosyal beceri, sosyal, duygusal, bilişsel becerilerin kişilerarası ilişkilerde uygun bir şekilde kullanımıdır. Sosyal beceriler gelişritilerek davranış problemleri önlenebilir ya da baş edilebilir. Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin davranış problemleri ile sosyal beceri puanları arasında ilişki olup olmadığını incelemektir.İstanbul İli Bahçelievler İlçesi'ndeki 14 tane ortaokulda yapılan araştırmaya 6. ve 7. sınıfa devam eden toplam 822 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yenilenmiş Problem Davranış Kontrol Listesi (Quay ve Peterson, 1996) ve Matson Çocuklarda Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (Matson, Rotatory, Hessel, 1983) kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından düzenlenen öğrenci kişisel bilgi formu ve öğretmen kişisel bilgi formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teenagers might display some sorts of emotional and behavioral problems which are difficult to overcome when the difficulties of their developmental periods intersect with the negative conribution of the environment and the inefficient development of social skills are added to it, as well. Social skill is the appropriate use of social, emotional and cognitive skills in interpersonal relationships. Behavior problems may be prevented or dealt with by improving social skills. The main purpose of this research is to examine whether there is a relationship between behavior problems and social skills points of secondary students. This study was carried out with 822 sixth and seventh grade children from 14 different secondary schools in Istanbul European side.“ Revised Problem Behavior Checklist (Quay and Peterson, 1996) and Matson Evaluation of Social Skills with Youngsters (Matson, Rotatory, Hessel, 1983)”were employed as data-gathering instruments. In addition to this, Personal Information Form for both the teachers and for the students prepared by the researcher were applied to all students.