Faiz kavramı ve ticari işlerde faiz
The consept of interest and interest in commercial affai̇rs
  1. Tez No: 433807
  2. Yazar: MEHMET DEVRAN KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖNDER YEŞİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tacir olmanın hüküm ve sonuçlarından olan ticari işlerde faiz konusu, ticari hayatın bir gereği olarak adi işlerden farklı düzenlemeler gerektirmektedir. Bunun bir sonucu olarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda ticari işlerde faiz serbestisi ilkesi benimsenmiştir. Çalışmamızda bu hususlarda gözetilerek öncelikle faizin tarihi gelişimi, faiz kavramı faiz oranları ve türleri incelenmiştir. Ardından ticari iş kavramı ele alınmış, ticari işlerde faiz serbestisi ilkesinin 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun faiz oranlarını sınırlayan hükümleri karşısındaki durumu, öğretideki görüşler ile uygulamaya ilişkin örnek yargı kararları ele alınıp değerlendirmelerde bulunulmuştur. Son olarak, Avrupa Birliğinin Ticari işlemlerde geç ödemelere ilişkin 2000/35 sayılı Yönerge ve bu Yönergeyi değiştiren aynı isimli 2011/7 sayılı Yönerge esas alınarak Türk Ticaret Kanununa eklenen Ticari İşletmeler Arasında Mal Ve Hizmet Tedariki Sözleşmelerinde Borçlunun Temerrüdü, Temerrüdün Şartları Ve Uygulanacak Temerrüt Faizine İlişkin 1530. maddenin 2 ila 8. maddeleri ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The provision and the result of being a Merchant; The subject of interest in commercial jobs requires different arrangements than normal affairs as a necessity of commercial life. As a result; in 6102 numbered Turkish Commercial Code principle has been accepted. With regards to these matters, interest has been studied as the historical development of interest, concept and types of interest and the interest rates. After that, the concept of commercial affairs ,the situation of freedom of interest in commercial affairs against 6098 numbered Turkish Code of Obligations which restrict the interest rates, opinions in that discipline and examples of applications for judicial decisions are studied and evaluated. Finally, 2nd and 8th parts of the 1530th item about the deptor's default, default conditions and default interest in goods and service supply contract between corporations which were added to Turkish Commerce Law based on the European Union's 2011/7 numbered instruction which replaced 2000/35 numbered instruction about late payment in commerial affairs with the same name have been investigated separately.