Ortaokul Matematik Öğretmenlerinin rasyonel sayılar ve bu sayılarla yapılan dört işlemin öğretiminde en çok kullandıkları kuralların belirlenmesi
Determining the most commonly rules used by secondary school maths teachers while teaching rational numbers and four operations which are done with these numbers
  1. Tez No: 433820
  2. Yazar: ABUZER PALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma ile ortaokul matematik öğretmenlerinin rasyonel sayılar konusunu ve rasyonel sayılarla yapılan dört işlemleri öğretirken en çok kullandıkları kuralların belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışma yöntemi ile gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Erzurum ilinin Yakutiye, Palandöken ve Oltu ilçelerinin merkezlerinde görev yapan 50 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmuştur. Ortaokul matematik öğretmenlerine araştırmacı tarafından geliştirilen Teşhis Testi surgulanarak elde edilen veriler kategorisel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Bu araştırma ile ortaokul matematik öğretmenlerinin rasyonel sayı kavramını oluşturma, rasyonel sayıları sıralama, rasyonel sayıları ondalık gösterimle ifade edebilme, rasyonel sayılarla toplama, çıkarma ve bölme işlemlerini kavratmada öğretmenlerin çoğunlukla kurallar yardımıyla öğretim yöntemini tercih ettikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin kullandıkları kurallar yerine, öğretimde yeni yaklaşımlar olarak da isimlendirilebilecek öğretim şekilleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to state the rules which are used by secondary school maths teachers in teaching rational numbers and four operations done with rational numbers. Sample group of reasearch, performed with method of case study which is one the qualitative research approaches, is composed of 50 scondary school maths teachers who work in such districts of Erzurum like Yakutiye, Palandöken and Oltu in 2014-2015 education year. The datas, acquired by applying the diagnosis test and semi-structured interview which is developed by the researcher to secondary school maths teachers, are analyzed with the method of category analysis. With this research the secondary school maths teachers most commonly used method is confirmed as teaching with rules while forming the concept of rational number, sorting the rational numbers, stating the rational numbers in decimal notation, four operations with rational numbers. Teaching techniques which can be named as new approaches in teaching are suggested instead of the techniques used by teachers.