Aydın ilinde trafik kazası yapan sürücülerin sosyolojik yönden değerlendirilmesi
The Sociological evaluation of the privers who had traffic accidents in the province of Aydın
- Tez No: 43382
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Ulaşım, Sociology, Transportation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
11 ÖZET Trafik düzensizliği ve trafik kazaları Türkiye'de yaşanan en önemli sorunlardandır. Türkiye hızlı bir sosyaLekonomik, politik ve teknolojik değişim sürecindedir. Bu süreçteki sorunlar toplumsal yapılanmada da bir takım sorunlara yol açmaktadır. Bu değişim sürecine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardan biri de trafik sorunudur. Bugüne kadar bu sorun üzerine yapılan araştırmalar genellikle sosyolojik içerikten uzaktır. Bu çalışma trafik konusunda sosyolojik yönde beliren bir eksikliği gidermek için yapılmıştır. Sorunu oluşturan koşullara belirginlik kazandırmak, sosyal dinamikler yönünden irdelemelerde bulunmak ve sorunu sosyolojik bir çerçevede değerlendirmek trafik bilmcinin gekşimine katkıda bulunabilecektir. Çalışma Aralık 1993-Şubat 1994 döneminde Aydın şehiriçi trafiğinde kaza yapan sürücülerden oluşturulan bir örneklem üzerinde yürütülmüştür, örneklem 57 denekten oluşmaktadır. Veriler genellikle görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Bunun yanısıra posta yoluyla da veri toplanmıştır. Araştırma sonuçları farklı mesleklerden sürücülerin trafik kurallarına uyma düzeylerinin farklı olduğunu göstermiştir. Sürücülerin öğrenim düzeylerinin artması trafik kurallarına uymayı pozitif yönde etkilememektedir. Bununla birlikte evli olmak pozitif bir etkide bulunmaktadır. Ek olarak kadın sürücülerin erkeklere göre trafik kurallarına uymada daha dikkatli oldukları düşüncesine ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The traffic disorders and accidents are considered in the most important problems of Tûrkiye.Türkiye has been in a quick social, economical, political and technological change period. In this period these problems have occured in Ttirkiye's own social structure. One of the problem that exists according to this change period is traffic problem. Until now the researches upon this problem have been far from sociological perspective. This study has been done in order to remove the sociological deficiency in traffic area. The aim of this study is to define and to crystallize to objective conditions that cause the problems. In this way it is been of help to the improvement of the traffic conscious. The sample of this study consists of the drivers who made an accident between decemberl993 and February 1994 in the traffic of Aydın city. Fifty seven drivers have been sellected as a sample. Generally, the datas have been gathered by using interview technique.In addition this also by wail, datas have been collected. As a result of this research was found that there has been different levels in the following of traffic rules to drivers occupations. The increasing of drivers' education level has not influenced it in a positive way. However being married has influenced it in a positive way. In addition it has been thought that women drivers are more carefull in the following the traffic rules than men drivers.