Altıncı sınıf Türkçe dersi duygular temasının klasik Türk Edebiyatı metinleriyle öğretiminin öğrenci başarı, tutum ve görüşlerine etkisi
The influence of teaching the emotions theme in sixth grade Turkish course via classical Turkish Literature texts on students' achievement, attitudes and views
  1. Tez No: 433832
  2. Yazar: SEVAL KORUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AHMET KIRKKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmada klasik Türk edebiyatı metinlerinin altıncı sınıf Türkçe dersi“Duygular”teması çerçevesinde kullanılabilirliği incelenmiştir. Çalışma klasik Türk edebiyatı metinleriyle hazırlanan Türkçe dersi altıncı sınıf duygular temasının öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve öğrenci görüşlerine etkisinin belirlenmesi üzerine yapılandırılmıştır. Karma araştırma desenlerinden keşfedici desenin kullanıldığı bu çalışmada süreç, öncelikle nitel aşama ile başlamış, ardından nicel aşamaya geçilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında doküman analizi ile nitel verilere ulaşılmış ve Klasik Türk Edebiyatı Metinleriyle Hazırlanan Ders İçeriği (KTEMHDİ) oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında başarı testleri ve tutum ölçeğinden elde edilen veriler, KTEMHDİ'nin uygulanmasının etkisini belirlemek için kullanılmıştır. Nitel aşama ile nicel aşama arasında bağlantının kurulmasına yardımcı ve destekleyici verilerin elde edilebilmesi ve nicel süreci tamamlayıcı olarak öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Erzincan ili Merkez ilçesindeki bir ortaokuldaki -6. sınıflarda öğrenim gören- 40 kişilik deney ve 36 kişilik kontrol olmak üzere 76 kişilik örneklem grubunda çalışma 6 hafta yürütülmüştür. Çalışmada Klasik Türk Edebiyatı başarı Testi (KTEBT), Türkçe Dersi Başarı Testi (TDBT), Klasik Türk Edebiyatı Tutum Ölçeği (KTETÖ) ve Yarı Yapılandırılmış Öğrenci Görüşme Formu (YYÖGF) ile veriler elde edilmiştir. KTEBT ve TDBT ön test son test ve kalıcılık testi olarak; KTETÖ ise ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Başarı testleri ile tutum ölçeğinden elde edilen veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. KTEBT ön test son test puanlarının karşılaştırılmasında bağımlı örneklemler için t testi, TDBT ön test son test puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t testi, tutum ölçeğinin ön test son test puanlarının karşılaştırılmasında bağımlı örneklemler için t testi; başarı testlerinin ön test, son test ve kalıcılık testi puanlarının karşılaştırılmasında ise ilişkili örneklemler için tek faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Çalışma sonunda görüşmelerden elde edilen veriler ise betimsel ve içerik analiz ile tablolaştırılarak analiz edilmiştir. Uygulama sonunda son test olarak yapılan başarı testleri ile uygulamanın bitiminden 4 hafta sonra yapılan kalıcılık testlerinin sonuçları 6. sınıf öğrencilerinin belirlenen kazanımları gerçekleştirebildiğini göstermektedir. Uygulama öncesinde ve sonrasında yapılan tutum ölçeği sonuçları ise gerçekleştirilen uygulamanın öğrencilerin KTE'ye karşı tutumlarında olumlu değişiklikler meydana getirdiğini göstermektedir. Uygulama sonrasında öğrencilerle yapılan görüşmeler de tutum ölçeğinden elde edilen sonuçlarla paralellik göstermektedir. Öğrencilerin araştırmacı tarafından hazırlanan ders içeriğine ve Türkçe dersine, diğer Türkçe derslerinden daha çok ilgi duyduğu ve beğendiği; benzer şartlarda sunulacak KTE'nin Türkçe dersinde yer almasını istediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the suitability of classical Turkish Literature texts for the theme of“Emotions”in the 6th grade Turkish course was examined.The study aimed at investigating the influence of teaching the emotions theme in sixth grade Turkish course via classical Turkish literature texts on students' achievement, attitudes, and views. The process of this study, which was designed in exploratory pattern, primarily began with a qualitative phase, and then continued in a quantitative phase. In the first stage of the study, qualitative data was obtained through document analysis and a Course Content Consisted of Classical Turkish Literature Texts (CCCTLT) was prepared. In the second phase of the study, the data gathered from achievement tests and the attitude scale was used to determine the effect of the practice of CCCTLT. Interviews were held with students to reach data supporting the connections between the quantitative and qualitative phases, and to complement quantitative phase. In a secondary school in central Erzincan, the study was realized with a sample of 76 sixth grade students, 40 of which were treated as experimental group, and 36 of which were determined as control group. The data were collected through Classical Turkish Literature Achievement Test (CTLAT), Turkish Course Achievement Test (TCAT), Classical Turkish Literature Attitude Scale (CTLAS), and Semi- Structured Student Interview Form (SSSIF). CTLAT and TCAT were supplied as pre-tests, post- tests and retention- tests while CTLAS was supplied as pre-test and post- test. The data gained from the achievement tests and the attitude scale were analysed via SPSS 22 statistics program. In comparing pre- test and post- test scores; t- test for dependent samples was used for CTLAT, as for TCAT, t –test for independent samples was used while for CTLAS, t- test for dependent samples was used. To compare pre- test, post- test and retention- tests scores of the achievement tests, single-factor ANOVA for related samples was used. The data obtained from the semi-structured interviews were analyzed in tables via descriptive and content analysis. The results of the achievement tests, which were held as post- tests at the end of the practice; and the retention tests, which were applied 4 weeks after the practice indicate that the 6th grade students could acquire intended learning outcomes. The results of the attitude scale held both before and after the practice suggest that the practice changed students' attitudes towards classical Turkish Literature positively. The interviews held with students after the practice are parallel with the results gained from the attitude scale. It is concluded that students are more interested in and in favour of the course content and Turkish course prepared by the researcher herself rather than other Turkish course contents, and that they demand classical Turkish Literature to be presented in similar way in Turkish courses.