Dijital hikayelerle matematik öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematiğe yönelik kaygı düzeylerine etkisinin incelenmesi
Invenstigation of the effect of teaching mathematics with digital stories on the academic achievement and anxiety levels of 6th grade students
  1. Tez No: 804823
  2. Yazar: GÜLENGÜL TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHŞEN ALDEMİR ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Matematik günlük yaşamda neredeyse tüm alanlarla ilişkide olan bir bilim dalıdır. Aynı zamanda sayılar, kurallar, işlemler ve soyut kavramlar içermektedir. Bu sebeple birçok öğrenci matematiğe ilişkin olumsuz duygular beslemektedir. Olumsuz duygular ise matematikte arzu edilen başarı ve performansın sergilenmesine engel olmaktadır. Bu olumsuz durumlardan biri de Matematik Kaygısı'dır. Genel anlamda Matematik Kaygısı matematikle ilgilenen kişilerin hissettiği gerginlik, korku, panik ve stres durumlarıdır. Matematik Kaygısı birçok nedene bağlıdır. Bunlardan biri de kullanılan öğretim yöntem ve teknikleridir. Günümüz öğrencileri teknolojiyle çok ilgilidir ve bu nedenle de z kuşağı için dijital yerliler tanımı da kullanılmaktadır. Dışarıda teknolojiye meraklı ve ilgili olan öğrencileri sınıf içinde de farklı yöntem ve tekniklerle teknoloji destekli eğitime yönlendirmenin Matematik Kaygısı'nı gidermede ve başarılarını artırmada önemli olduğu düşünülmektedir. Bu yöntemlerden biri Dijital Hikâye Anlatımı'dır. Dijital Hikâye Anlatımı geleneksel hikâye anlatımına dijital öğelerin eklenmesiyle yapılmaktadır. Bu araştırmanın amacı Dijital Hikâye Anlatımı'nın altıncı sınıf öğrencilerinin Tam Sayılar ve Mutlak Değer konusunda matematik başarılarına ve Matematik Kaygı düzeylerine etkisini tespit etmektir. Araştırmada bir nicel araştırma deseni olan ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Örneklem Kars ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 20 adet altıncı sınıf öğrencisidir. Veriler“İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik Kaygı Ölçeği”(Şentürk, 2010) ve araştırmacılar tarafından hazırlanan başarı testi ile toplanmıştır. Uygulama dört hafta sürmüştür. Uygulamada araştırmacılar tarafından Animaker ile hazırlanmış dijital hikâyeler kullanılmıştır. Veriler SPSS yardımıyla analiz edilmiştir. Analizlerde bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda başarıda anlamlı düzeyde bir artış gözlemlenirken, Matematik Kaygısı'nda anlamlı bir artış gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics is a branch of science that is related to almost all fields in daily life. It also includes numbers, rules, operations and abstract concepts. For this reason, many students have negative feelings about mathematics. Negative feelings prevent the desired success and performance in mathematics. One of these negative feeling is Mathematics Anxiety. In general, Mathematics Anxiety is the tension, fear, panic and stress that people who are interested in mathematics feel. Math Anxiety is due to many reasons. One of them is the teaching methods and techniques used. Today's students are very interested in technology and therefore the definition of digital natives is also used for generation z. It is thought that directing students who are interested in technology outside, to technology-supported education with different methods and techniques in the classroom is important in eliminating Mathematics Anxiety and increasing their success. One of these methods is Digital Storytelling. Digital Storytelling is done by adding digital elements to traditional storytelling. The purpose of this research is to determine the effect of Digital Storytelling on sixth grade students' mathematics achievement and Mathematical Anxiety levels in Integers and Absolute Value. The pretest-posttest experimental design, which is a quantitative research design, was used in the study. The sample is 20 sixth grade students studying at a public school in Kars. The data were collected with the“Mathematics Anxiety Scale for Primary School Students”(Şentürk, 2010) and the achievement test prepared by the researchers. The Cronbach Alpha coefficient of the anxiety scale was calculated as 0.931. No reliability calculations were made for this scale. The prosess took four weeks. In the prosess, digital stories prepared by the researchers with Animaker were used. The data were analyzed with the help of SPSS. Dependent sample t-test was used in the analysis. As a result of the study, a significant increase in achievement was observed, while a significant increase in Mathematics Anxiety was not observed.