Yöneticilerin liderlik tarzlarına ilişkin çalışan algıları, ÇEDAŞ grup şirketleri örneği (Çorumgaz, Sürmeligaz, Kargaz)
- Tez No: 433872
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Organizasyonların idari kısımlarında görev yapan insanların nasıl bir liderlik tarzını benimsedikleri ve astlarının onları nasıl algıladıkları, astlarının davranışları ve organizasyona dair tavırları ile ilgili belirleyici etki oluşturmaktadır. Bu sebeple organizasyonda yer alan idarecilerin liderlik stilinin astları tarafından nasıl algılandığını ölçmek ve ortaya koymak, idareciler açısından başarılı bir idare uygulanmasında son derece önemlidir. Literatüre bakıldığında liderlik stilleri ile ilgili birçok görüş görülmektedir. Bu kapsamlı çalışmada ilk olarak lider, yönetici, liderlik kavramı, liderlik yaklaşımları ve liderlik stilleri ile alakalı bilgiler verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde Çorum, Çankırı, Karabük, Kastamonu ve Yozgat İlleri ve bu İllerin İlçelerinde(Sungurlu, Kurşunlu, Korgun, Tosya, Seydiler, Safranbolu, Gerede, Boğazlıyan, Sorgun, Yerköy, Saray, Çiçekdağı, Köseli) faaliyet gösteren ÇEDAŞ (Çorum Elektrik ve Doğal Gaz Ticaret A.Ş.) Grup şirketleri çalışanlarının, yöneticilerinin liderlik tarzlarını nasıl algıladıklarını ölçmek amacıyla bir çalışma yapılmıştır. Çalışma sonucu veriler analiz edilmiştir. Yapılan analitik çalışmaların sonucunda, çalışanların demokratik ve serbest bırakıcı bir liderlik tarzı istedikleri izlenimi oluşmuştur. Ancak firmada otokratik liderlik tarzının ağır bastığı görülmüştür. Sonuçlar ve değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
What kind of leadership styles is adopted by the people who are working on administrative department of the organizations and how the subordinates perceive them, is create a determinant effect about behaviors of subordinates and attitudes related to organization. For this reason, to measure and revealing how the subordinates perceive the leadership styles of their managers who take place in the organizations, will be vital to implement a successful management by the managers. In the literature, there are several remark about leadership styles. At this extensive working firstly, information is given related to leader, manager, leadership concept, leaderhip approachments and leadership styles. In the second part,a working is done on the purpose of measure how the employees perceive the leadersip styles of their managers who work in the ÇEDAŞ (Çorum Electricity and Natural Gas Inc.) group companies in business at the Çorum, Çankırı, Karabük, Kastamonu and Yozgat cities and county of these cities((Sungurlu, Kurşunlu, Korgun, Tosya, Seydiler, Safranbolu, Gerede, Boğazlıyan, Sorgun, Yerköy, Saray, Çiçekdağı, Köseli). Working results is analized. Democratic and Laissez-faire leadership style is wanted by employees.But the otocratic leadersip style is seen in the firm.The results and considerations is presented.