Bilgisayar destekli piyano öğretiminin öğrenci performansı üzerindeki etkilerinin araştırılması (Home concert xtreme örneği)
Research on impacts of the computer- assisted piano learning on the student performance (Home concert xtreme example)
- Tez No: 529322
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada başlıca amaç, bilgisayar destekli piyano öğretiminin bireysel öğrenci performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda TimeWarp Technologies firması tarafından geliştirilen Home Concert Xtreme programı kullanılmıştır. Programın en önemli özelliklerinden biri, akıllı eşlik (Intelligent Accompaniment) sistemine sahip olmasıdır. Araştırmanın nicel boyutu“Kontrol Gruplu Ön Test- Son Test”tam deneysel modele, nitel boyutu ise,“Durum Çalışması”modeline dayanmakta olup; araştırmada karma yöntem desenlerinden biri olan“Açımlayıcı Sıralı Desen”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubundaki öğrenciler deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmış; deney grubu Home Concert Xtreme programı ile, kontrol grubu ise geleneksel yöntemlerle çalışmıştır. Uygulama süreci öntestlerle birlikte 9 hafta sürmüş olup; uygulama için uzmanların belirlediği bir etüt ve bir eser öğrenciler tarafından aşamalarla çalışılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin HCX ile çalışma süreci Learn Mode, Jam Mode ve Performance Mode olmak üzere üç aşamadan oluşurken; kontrol grubu öğrencilerinin geleneksel yöntemlerle çalışma süreci Birinci Aşama, İkinci Aşama ve Üçüncü Aşama boyutlarından oluşmuştur. Deney ve kontrol grubuna alınan öğrencilerin deney süreci kamera kayıtlarına alınmıştır. Kamera kayıtlarını değerlendiren uzmanların değerlendirme sonuçları toplanmış ve aritmetik ortalaması alınmıştır. Veri toplama araçları ile toplanan nicel veriler, verilerin çözümlenme aşamasında SPSS 22.0 programına girilmiş ve bu program üzerinden araştırmanın alt problemlerine yönelik istatistiksel analizler yapılmıştır. Nicel verilere ilave olarak deney grubuna yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu ve programın kullanılabilirliğine dair uzman görüş formu da araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Ardından, deney ve kontrol grubunun Öntest-Sontest, Learn Mode-Birinci Aşama, Jam Mode-İkinci Aşama karşılaştırmaları için Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. Deney grubunun Öntest-Learn Mode, Öntest- Jam Mode, Öntest-Sontest; kontrol grubunun Öntest-Birinci Aşama, Öntest- İkinci Aşama, Öntest-Sontest karşılaştırmaları için ise, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi'nden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, süreç aşamaları ve Öntest-Sontest sonuçları deney grubunun lehine olmuştur. Dolayısıyla bu araştırma ile bilgisayar destekli piyano öğretiminin öğrenci performansı üzerine olumlu yönde katkı sağladığı görülmüştür. Programın kullanılabilirliği ile ilgili olarak yapılan uzman görüşlerinin sonuçları doğrultusunda ise, HCX programının piyano eğitimi için oldukça kullanışlı olduğu; HCX programının öğrencilerin gelişimlerine katkı sağladığı ve MIDI eşliklerin öğrencilerin motivasyonlarını arttırdığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar ışığında söz konusu programın Güzel Sanatlar Liselerinde, Konservatuarlarda ve üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölmü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında kullanımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the impacts of the computer-assisted piano learning on the individual student performance. In line with this objective, the Home Concert Xtreme program developed by TimeWarp Technologies was used. One of the most noteworthy features of this program is its Intelligent Accompaniment system. The quantitative data of the study were based on the full experimental model,“Control Group Pretest-Posttest Design”, and its qualitative data on the“Case Study”model while a mixed method design,“Explanatory Sequential Design”, was employed in the research. Students in this study's working group were separated into two groups as the experimental and control groups. The experimental group studied with the Home Concert Xtreme program and the control group studied with the conventional methods. The implementation process lasted nine weeks together with the pretests, and students gradually studied a musical work and study chosen by the experts for this survey. The study process of the experimental group students with the HCX consisted of three stages as Learn Mode, Jam Mode, and Performance Mode while First Stage, Second Stage, and Third Stage were the conventional method stages of the control group students. The experimental process of the experimental and control group students were videotaped. Results of the videotape evaluations by experts were collected and their arithmetic means were calculated. Quantitative data compiled through the data collection tools were entered into the SPSS 22.0 program during the data analysis process and the statistical analyses pertaining to the sub-problems of the research over the program were carried out. In addition to the quantitative data, the researcher prepared an experimental group-oriented semi-structured interview form and an expert opinion form regarding the feasibility of the program. Afterwards, the Mann Whitney U Test was applied for the Pretest-Posttest, Learn Mode-First Stage, Jam Mode-Second Stage comparisons of the experimental and control groups. The Wilcoxon Matched Pairs Test was used for the experimental group's Pretest-Learn Mode, Pretest-Jam Mode, Pretest-Posttest and for the control group's Pretest-First Stage, Pretest-Second Stage, Pretest-Posttest comparisons. The findings indicated that the process stages and the Pretest-Posttest results were in favour of the experimental group. Hence, this study suggested the computer-assisted piano learning had a positive impact on the student performance. When the results of the expert opinions relevant to the feasibility of the program were considered, it was determined that the HCX program was quite useful for the piano learning, HCX program contributed to development of the students, and the MIDI accompaniments enhanced the student motivation. In the light of the study results, usage of this very program in Fine Arts High Schools, Conservatories, and the Music Education Departments of the Fine Arts Department in Faculty of Education at universities was suggested.