Çukur baskı ve kollagraf tekniklerinin incelenmesi
Analysing of intaglio and collagraph techniques
- Tez No: 433881
- Danışmanlar: PROF. MANSUR JAFAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çukur baskı (intaglio), özgün baskıresim sanatı içinde uzun bir geçmişe sahip olmamasına rağmen, günümüzde kendisine geniş bir yer edinmiş bir özgün baskıresim tekniğidir. Bu teknik gelişen teknik imkanlara sahip olduğu için yaratıcıdır. Kollagraf tekniği ise çukur baskı içerisinde değerlendirilmekte ve sanatçıya daha farklı anlatım olanakları sunmaktadır. Özgün bir ifade biçimi geliştirmek isteyen sanatçı bu teknikleri uygulayarak istediği plastik değerlere ulaşmış olurlar. Sanatçılar genellikle geliştirdiği ve ustalaştığı teknikle anılırlar. Araştırmada kısaca özgün baskıresim tarihine değinilmiş, çukur baskıda kullanılan materyaller ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dünyanın her yerinde etkin olarak kullanılan geleneksel ve modern çukur baskı teknikleri bir arada anlatılmıştır. Aynı zamanda oldukça yeni bir teknik olan kollagraf hakkında da geniş bilgiler verilmiştir. Araştırmada kollagrafta kullanılan materyaller incelenmiş, her tekniğin kendi içerisinde anlatımı sağlanmıştır. Bu araştırma çukur baskı ve kollagraf tekniklerini uygulamak isteyen her sanatçı için kaynak niteliğindedir ve geliştirilecek olan yeni teknikler için temel bilgiler sunar.
Özet (Çeviri)
Although there is not a long history in print arts, Intaglio has acquired a wide range of self today. It is developing and has a wealth of technical possibilities that continue to make it creative. The Collagraph technique is being evaluated in Intaglio and it offers a different exposition possibility to the artist. The artist who wants to develop a unique form of expression will reach a desired plastic value by applying these techniques. In the study, it briefly mentioned the history of Print Arts and examined in detail the materials used. The traditionally and modern techniques of intaglio which are used all over the world are described in the study. It also gives extensive information about Collagraph which is quite a new technique. This research is a resource for all artists who want to apply intaglio and Collagraph techniques and also contains basic information for new techniques that will be developed.