Bütünleşik üretim planlaması uygulaması: Mobilya sektörü örneği
Application of aggregate production planning: An example of furniture industry
- Tez No: 433882
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, mobilya sanayisinde faaliyet gösteren genç, yatak, yemek odaları ve oturma grupları üreten bir işletmede bütünleşik üretim planlama faaliyetinin uygulanması amaçlanmıştır. Bütünleşik üretim planı çözümünde etkin bir matematiksel yöntem olan öncelikli hedef programlama yöntemi kullanılmıştır. Üretim planı üçer aylık dört dönem olarak ele alınmıştır. Karar verici için iki farklı bütünleşik üretim planı önerisi yapılmıştır. Planlardan biri iki öncelikli hedef programlama modelidir. Birinci öncelik hedeflenen kar miktarıdır, ikinci öncelik ise hedeflenen üretim miktarı ve hat düzgünleştirme hedefidir. Önerilen diğer üretim planı modeli üç önceliklidir. Birinci öncelik hedeflenen kar miktarıdır, ikinci öncelik hedeflenen üretim miktarıdır, üçüncü öncelik ise hat düzgünleştirme hedefidir. Önerilen her iki üretim planının geçmiş üretim planına göre daha yüksek kar sağlayacağı ortaya konulmuştur. Ayrıca bu planlara göre iş istasyonlarının boş kalma süreleri azalacaktır. Dört dönem sonunda üç öncelikli üretim planlama modelindeki kar beklentisi 40588240 TL dir. İki öncelikli üretim planlama modelinde beklenen kar 39212660 TL olacaktır. Yapılan bu çalışma sonucunda üretim planlama ve kontrol faaliyetlerinin işletme verimliliği üzerindeki önemi ortaya koyulmuş ve bu faaliyetlerde bilimsel metotların kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Önerilen üretim planı modeli esas alınarak gelecek dönemlerde, model üzerinde ürün sayısı, çeşidi ve planlama dönemi sayısı değiştirilerek farklı amaçlar doğrultusunda yeni sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to apply aggregate production planning in a furniture company which produces teenager, bedroom, dining room and sitting groups. Pre-empitive goal programming has been used which is an effective method in aggregate production planning solution. Production plan has been determined as 4 periods of 3 months each. Two different aggregate production plans has been suggested. One of the plans is two priority goal programming. First priority is targeted profit, second is both production size and line smoothing. Other production plan suggested consist of three priorities. First priority is targeted profit, second priority is targeted production size, third priority is line smoothing. It has been showned that both suggested production plans will provide more profit than the previous one. Besides, idle times will reduce according to these plans. At the end of four periods, profit expectation in the three priority production model is 40588240 TL. Expected profit in the two priority production plan is 39212660 TL. As a result of this study, the importance of production planning and control activities on the corporate profitability has been showned and it is concluded that scientific methods should be used. Based on the suggested production plan, it is possible to get new results by changing product numbers, types and number of planning periods.