Enerji lojistiği
Energy logistics
- Tez No: 433889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇEMBERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ulaşım, İşletme, Energy, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Enerji üretimi için gerekli hammadde kaynaklarının coğrafi olarak tespit edilmesi, rezerv miktarının belirlenmesi, yer üstüne çıkarılması, pazara yakınlığı, ulaştırma çözümleri, dağıtım kanallarının kurulması, piyasa arz talep dengesinin gözetilmesi tedarik zinciri profesyonelleri tarafından planlanmaktadır. Bu planlama yapılırken birden fazla ülke ve çok uluslu şirket hedeflerini gerçekleştrimek için bir araya gelerek güç birliği yapmak-tadırlar. Sistemdeki her şirket işlemlerin belirli bir aşamasını gerçekleştirmekle sorumludur. Ancak hammadde ve mamullerin aktarılması konusu lojistik sektörünün çözüm ortaklığı sayesinde çözümlenebilir. Lojistik tüm tedarik zinciri yönetim sistem-lerinde gerek duyulan girdilerin, kullanılacakları yerlerde teminini, üretilen mamullerin de teslimatını sağlar. Bu makalede dünyadaki enerji tedarik sistemlerine Türkiye'nin ne şekilde dahil olabileceği araştırılmaktadır. Var olan sisteme sonradan dahil olabilmenin zorlukları ancak herkesin kazançlı çıkacağı bir alternatif çözüm üretmekle aşılabilir. Tü-rkiye'nin petrol ve doğalgaz piyasasının geçiş güzergahında olan konumunu değer-lendirerek, alıcı ve satıcılara maliyet faydası sağlayarak piyasada belirleyici bir rol ala-bileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Finding necessary resources for energy production geographically, determining the amount of reserve to be found, digging them up, determining distance to market, solutions to transportation issues, creating distribution channels and observing supply demand equilibrium are tasks that are done by supply chain professionals. Many different countries along with multinational corporations create a union of forces to overcome while planning these. Every corporation in the system is responsible for overcoming a certain stage of these tasks, however delivering these resources and goods happen with the collaboration of logistic sector creating a solution partnership. Logistics provide energy supply chains all the required resources, distributing these to a location of function and deliver all these produced goods to required places. In this article, Turkey's involvement to these energy delivery systems is discussed. Difficulties of being part of an existing system can only be overcome with mutual agreement for all parties, coming up with alternative solutions. By evaluating its location as a crossing route for petroleum and natural gas market, Turkey can take a determinant role in this market while providing sellers with certain benefits.