Küresel rekabet endeksinin lojistik performans endeksinin alt boyutları üzerine moderatör etkisi
The moderator effect of global competitiveness index on dimensions of logistics performance index
- Tez No: 433890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇEMBERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Lojistik sektörünün ülkeler arasındaki karşılaştırmalı durumunu ortaya koyan en önemli değerlendirme aracı Dünya Bankası tarafından oluşturulan Lojistik Performans Endeksi (LPE)dir. Bir anket çalışması şeklinde hazırlanan bu endeks altı boyuttan oluşmaktadır. Bu boyutlar; Gümrükler: Gümrük süreçlerinin verimliliği, Altyapı: Ticaret ve taşımacılıkla alakalı altyapı kalitesi, Uluslararası Taşımacılık: Rekabetçi fiyatlarla taşıma yapabilme kapasitesi, Lojistik Yetkinlik: Lojistik hizmetlerin yeterliliği ve kalitesi, Yük İzleme: Taşımaların izlenebilirliği ve takip edilebilirliği, Zamanlama: Taşımaların planlanan sürelerde gerçekleştirilebilmesidir. Bu çalışmada her bir boyut ayrı ayrı ele alınarak LPE üzerinde Küresel Rekabet Endeksinin (KRE) moderatör etkisi ölçülmüştür. Moderatör etki hiyerarşik regresyon yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Yapılan analiz sonucunda, LPE'nin 6 boyutu içerisinde sadece 3 boyut üzerinde KRE' nin moderatör etkisi istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Bu boyutlar; Uluslararası Taşımacılık: Rekabetçi fiyatlarla taşıma yapılabilme kapasitesi, , Yük İzleme: Taşımaların izlenebilirliği ve takip edilebilirliği ve Zamanlama: Taşımaların planlanan sürelerde gerçekleştirilebilmesidir. Daha önce iki endeksin boyutlar bazında ilişkisini ortaya koyan bir çalışma yapılmadığından, bu çalışma literatüre önemli bir yenilik getirmiştir. Bu araştırmanın en önemli katkısı bir ülkenin küresel rekabet endeksinde üst sıralara yükselmesinin lojistik performans boyutları üzerinden değerlendirebilmesini sağlamış olmasıdır. Başka bir ifade ile bu araştırma sonuçlarına göre; bir ülke küresel rekabette üst sıraları hedefliyorsa sunmuş olduğu lojistik hizmetlerde uluslararası taşımacılık, yük izleme ve zamanlama konularında önemli iyileştirmeler yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The most important assessment tool that demonstrated the comparative situation of countries is Logistics Performance Index (LPI) created by World Bank. This index which has been prepared as a questionnaire consists of six dimensions. These dimensions are Customs: The efficiency of customs and customs clearance processes, Infrastructure: Quality of trade and transport related infrastructure, International Transportation: Capability of arranging competitively priced shipments, Logistics Competence: Competence and quality of Logistics Services, Tracking and Tracing: ability to track and trace your consignments, Timeliness: Carrying out the transports at scheduled time. In this research, moderating effect of Global Competitiveness Index (GCI) on each dimensions of LPI was measured. The moderating effect was measured by means of hierarchical regression method. As a result of the analysis, the moderating effects on three of the six dimensions have been found as statistically significant. These dimensions are International Transportation: Capability of arranging competitively priced shipments, Tracking and Tracing: ability to track and trace your consignments and Timeliness: Carrying out the transports at scheduled time. Due to not being any research based on the dimensions of two indexes (LPI and GCI) before, this research can be considered as a breakthrough in literature. The most important contribution of this research is that it allows evaluating logistics performance over the top as to increase the size of a country's global competitiveness index. In other words, according to the result of this research, if a country targets to the top level in GCI index, it needs to make important improvements in the following dimensions of logistics services: International Transportation, Tracking and Tracing and Timeliness.