Analytical and experimental studies of cold-formed steel shear panels
Hafif çelik kayma panellerinin deneysel ve analitik çalışması
- Tez No: 433950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin kapsamında, hafif çelik çerçeveli kayma panellerinin yanal yük taşıma kapasitesi deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Farklı yapılara sahip kayma panellerinin deneysel ve analitik sonuçları arasındaki benzerliği tespit edebilmek için bu paneller üzerinde deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Konut yapımı uygulamalarında hafif çelik çerçeve, mimari ve tasarım amacına bağlı olarak çoğunlukla alçı malzemeli kaplama, yönlendirilmiş yonga levha (OSB) veya kontroplak (plywood) ile kaplanır. Hafif çelik çerçeve yukarıda bahsedilen kaplamalardan biri ile kaplandığı zaman bir bütün olarak kayma paneline benzer bir biçimde, yanal yüklemeye karşı direnç göstermeye başlar. Bu kayma panellerinin davranışı önemli ölçüde vida aralığına, kaplama kalınlığına, hafif çelik kalınlığına, en-boy oranına, vidaların dayanımına ve kaplamanın türüne bağlıdır. Bu faktörlerin etkisini incelemek amacıyla ve 2016 yılında yenilenip basılması beklenen yeni Türk Deprem Yönetmeliğinde kullanılmak maksadıyla, Boğaziçi Üniversitesi Yapı Laboratuvarında farklı paneller üzerinde önemli sayıda deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, deneylerde kullanılan panellerden biri dikkate alınarak, SAP2000 bilgisayar programı aracılığıyla bu paneli temsil eden bir analitik model geliştirilmiştir. Bu panel üzerinde geliştirilen analitik model ile deneysel sonuçlar arasında başarılı bir benzerlik elde edildikten sonra, Türkiye'de konumlanmış olan tipik bir katlı bir yapıyı temsil eden yeni bir model de üretilmiştir. Bu yapının performansı, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği içeriğinde sunulan tasarım depremi altında kontrol edilmiştir. Burada yapılan çalışmanın amacı yalnızca deneysel ve analitik çalışma sonuçları arasında bir benzerlik elde etmek değil, aynı zamanda Türkiye gibi depreme yatkın ülkelerde hafif çelik çerçeveli kayma panellerinin inşa edilmesinin güvenli ve sağlıklı olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, lateral load resisting capacity of cold-formed steel framed shear panels have been observed experimentally as well as analytically. Experimental observations on different configuration of shear panels and analytical study have been performed respectively in order to examine the match between experimental and analytical results. In residential applications, cold-formed steel frame is mostly sheathed with gypsum wallboard (GWB), oriented strand board (OSB) or plywood depending on the design purposes and architectural considerations. When a cold-formed steel frame is coated with one of these sheathings, it starts to behave analogous to an entire shear panel which can resist lateral loading. The behavior of these shear panels depends significantly on screw spacing, board thickness, cold-formed steel thickness, aspect ratio, strength of fasteners and sheathing type. In order to determine the effect of these factors as well as to receive various experimental results to be used in the new Turkish Earthquake Code which is planned to be published and renewed in 2016, a significant sum of experiments have been conducted for different panel configurations in Structures Laboratory of Boğaziçi University. In addition to experimental studies, analytical model representing one of the particular shear panels has been developed in SAP2000 software. After obtaining a good match between experimental and analytical results, a new model was constructed representing a typical one-story structure located in Turkey, and the performance of this structure was examined against the design earthquake specified in Turkish Earthquake Code 2007. The ultimate goal here was not only to obtain a satisfactory match between experimental and analytical results but also to prove that constructing cold-formed steel framed shear panels in seismic-prone regions such as Turkey is safe and sound.