Behavior of manufactured sand under cyclic loading
İmal edilmiş kumların tekrarlı yükler altında davranışı
- Tez No: 433953
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Toz boyutundaki ağır endüstriyel atıkların veya yan ürünlerin depolanması veya kullanımı tüm dünyada önemli bir meseledir. Her yıl milyonlarca ton üretimiyle bu endüstrinin en dikkate değer atığı olan uçucu kül, silt boyutundan dolayı, taşınma, depolama ve depolama sahalarının stabilitesi gibi problemler teşkil etmektedir. Toz boyutunda atık malzeme kullanarak geomalzeme üretimi ihtiyaç durumunda güvenli depolama ve kullanım için oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Bu tezde, artan depolama probleminin çözümü için, uçucu kül peletlenerek iki farklı granülometride kum imal edildi ve bunların dinamik davranış özellikleri incelendi. Uçucu kül peletlerinin performansının değerlendirilmesi için, aynı granülometride doğal kum ve uçucu kül peletler numuneleri hazırlandı. Uçucu kül peletler yüksek porozite ve düşük birim hacim ağırlığa sahip olduğundan kalkerli kumlara benzerlik göstermektedirler. Uçucu kül peletlere dair bilgi eksikliğinden dolayı, kalkerli kumların dinamik davranışına dair literatür incelendi. İsotropik gerilme şartlarında konsolidasyonlu ve drenajsız olarak bir set monotonik üç eksenli deneyleri gerçekleştirildi ve iç sürtünme açıları belirlendi. Kontrol olarak, aynı granülometriye sahip uçucu kül peletlerle karşılaştırmak için iki kuvars kum, zayıf gradasyonlu Kilyos Kumu ve iyi gradasyonlu Şile Kumu kullanıldı. Hem doğal hem imal edilmiş kum için, gevşekten sıkıya olacak şekilde üç farklı izafi sıkılıkta numuneler hazırlandı. Bulunan iç sürtünme açıları kumlar için 36° ila 40° arası bulundu. İmal edilmiş kumlar için bu aralık 31° ila 38° arası bulundu. Doğal ve imal edilmiş kumlar 50 ve 100 kPa konsolidasyon basıncı altında sabit hakim dinamik direkt basit kesme deneylerine tabi tutuldu. 0.2 ve 0.3 dinamik basınç oranları ve 1 ve 2 saniye çevrim periyotları uygulandı. Sekant kesme modülleri ve sönümleme oranları hesaplandı. Bu değerler kuvars kumlara benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
The disposal or utilization of industrial wastes or by products in powder size is an important issue for all over the world. The fly ash, as one of the most significant waste of this industry, with millions of tons of production every year, poses problems such as handling, disposal and stability of the disposal sites due to its silt size etc. Manufacturing geomaterials using powder waste material has great potential for safe disposal and utilization when needed. To solve the growing disposal problems, fly ash has been pelletized to manufacture sand in two different gradations and its cyclic behavior has been evaluated in this thesis. In order to evaluate the performance of fly ash pellets; natural sand samples and fly ash pellets with similar size samples were prepared. The fly ash pellets have high porosity and low unit weight similar to those of calcareous sands. Due to lack of information of fly ash pellets, the literature related to the cyclic behavior of calcareous sand is investigated. A series of isotropically consolidated undrained monotonic triaxial tests are performed and internal friction angles are determined. Two quarzatic sands, poorly graded Kilyos Sand and well graded Şile Sand were used as control for comparison to manufactured fly ash pellets with similar gradations. For both natural and manufactured sand, samples were prepared for three different relative densities, loose to dense. The range of internal friction angles of sands studied was between 36-40°. For the manufactured sand the range was between 31- 38°. The natural and manufactured sands were subjected to constant volume cyclic direct simple shear tests under 50 and 100kPa consolidation pressures. The cyclic stress ratios of 0.2 and 0.3 and cycle period of 1 and 2 were applied. The secant shear moduli and the damping ratio are calculated. These values are found to be similar to quartz sands.