Numerical analysis of multiplicity and transition phenomenon in natural convection
Doğal taşınım geçişi ve çokluk olgusunun sayısal analızı
- Tez No: 433968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ECDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, dogal taşınım geçiş ve çokluk olguları sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal simulasyon, iki boyutlu kapalı alan icinde ve FLUENT yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bu çalısmada, Rayleigh sayısı (Ra), en-boy oranı (AR) ve Prandtl sayısı (Pr) gibi farklı parametrelerin etkisi sayısal yöntemle analiz edilmiştir. Kritik Ra sayıları ve çatallanma noktalarını bulmak için, istikrarsızlık başlangıç olgusu incelenmiştir. Belirli bir kritik Ra sayı aralığı içinde, Ra ve sınır koşulları surdurme yöntemini kullanarak, geçiş ve çokluk sonuçları gozlenmiştir.Bu yöntem yuksek mer-tebeli sıçaklık sınır koşullarını bir başlangıç değeri olarak dikey duvarlar uzerinde kullanıyor. (Çoklu kararlı hal sonuçlari farklı Ra sayılarında gözlenmiştir. Belirli bir Ra sayı aralıgı içinde, geçiş ve çoklu kararlı hal sonuçları, taşınım akış dözenini tamamen degişmesini gostermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is devoted to the numerical investigation of the transition and multiplicity phenomena in natural convection. The numerical simulation is performed for a 2-D closed domain using FLUENT, a commercial computational uid dynamics package. In this study, the effects of different parameters such as Rayleigh number (Ra), aspect ratio (AR), and Prandtl number (Pr) are numerically analyzed. The complex phenomenon of onset of instability is studied to find the critical Ra numbers and bifurcation points. In a specific range of critical Ra numbers, transition and multiple results are observed using Rayleigh, boundary condition and pseudo-transient continuation methods. This method uses higher order temperature boundary conditions as an initial value on vertical walls. Multiple steady state results are observed at different Ra numbers. In a range of Ra numbers, the transition and multiple steady state results can completely change the convective ow pattern within the domain.