Analyses of literary texts by using statistical inference methods
Edebi metinlerin istatistiksel çıkarım metoduyla analizi
- Tez No: 433967
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN MUNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Niceliksel Edebiyat Analizi (NEA), günümüzde hızla gelişen ve edebi metinlerin sayısal analizlerini yapan bir alandır. Bu tezdeki temel motivasyonumuz kelime seçimlerine bakarak yazarların edebi eserlerini tasnif etmektir. Bir grup edebi eseri yazarlarına göre tasnif edip edemeyeceğimizi ve türlerine göre eserleri ayırt edip edemeyeceğimizi ve her bir karakterin konuşmalarını bir metin olarak ele alırsak karakterler hakkında bilgi edinip edinemeyeceğizi inceliyoruz. Bu sorular NEA alanında özgün sorulardır.
Özet (Çeviri)
Quantitative Analysis of Literature (QAL) is a rapidly growing field and it deals with numerical analyses of literary texts. Our motivation in this thesis is to classify literary pieces of authors based on their choice of words. We examine, whether given a set of literary documents we can classify them by author, whether we can classify them depending on their genre or not and whether by treating speech by individual protagonists as texts we can infer something about the protagonists themselves. These are novel questions in the field of QAL.