Fabrication and characterization of B4C ve BN reinforced aluminium matrix composites by squeeze casting
B4C ve BN takviyeli alüminyum matrisli kompozitlerin basınçlı döküm ile fabrikasyonu ve karakterızasyonu
- Tez No: 433970
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Alüminyum matrisli kompozitler (AMK) çeşitli seramik takviyelerle birlikte verimli özelliklere sahip malzemelere olan yüksek talepten dolayı belirgin bir şekilde dikkati çekmektedir. Al-B4C ve Al-B4C-BN kompozit üretimine yönelik olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, farklı hacimsel oranlarda bor karbür (B4C) ve bor nitrür (BN) seramikleri kullanılmış, elde edilen malzemeler değişik basınçlarda sıkıştırılmıştır. Dövme ve sürekli kalıp döküm işlemlerinin bir bileşimi olan basınçlı döküm, sıvı metalin basınç altında yeniden kullanılabilir kalıba dökülmesi üzerine kurulu bir üretim yöntemidir. Çalışma, iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, çeşitli B4C içerikleri (% 3, % 5 ve % 10) ve değişik sıkıştırma basınçlarının (0, 75 ve 150 MPa), gerilim dayanımı, sertlik karakteristiği, işlenebilirlik, yoğunluk ve mikroyapı üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci aşamada, hibrid Al-B4C-BN AMK örnekleri, sabit sıkıştırma basıncı (75 MPa) altında ve B4C hacimsel oranında (% 5), üç farklı BN hacimsel oranında (% 3, % 5 ve % 10) üretilmiştir. Toplam 105 numune üretilmiş ve test edilmiştir. Üretim aşamasında karşılaşılan zorluklardan biri, B4C'ün ve BN parçacıkların alüminyum eriğiyle olan düşük ıslanabilirliğidir. B4C ilavesinde K2TiF6 flaks katkısı kullanılarak ve BN ilavesinde yüksek sıcaklık uygulanarak ıslanılabilirlik sorununun başarılı bir şekilde üstesinden gelinmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, öncelikle B4C parçacık takviyesinin ve sıkıştırma basıncının AMK üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmanın ikinci amacı, BN parçacık ilavesinin, B4C'ün aşındırıcı özelliği nedeniyle düşük işlenebilirliğe sahip olduğu bilinen Al-B4C AMK'in işlenebilirliğinin üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Son olarak, endüstriyel kullanıma yönelik olarak AMK'nin optimum bileşen oranlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bunların yanı sıra, K2TiF6 'ın B4C partiküllerinin alüminyum eriğiyi ile ıslanabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminium matrix composites (AMC) with different ceramic particle reinforcements gained significant attention due to high demand for materials with versatile properties in the industry. In the present work boron carbide (B4C) and boron nitride (BN) ceramics in different volume fractions were used as the reinforcement materials to fabricate Al-B4C and Al-B4C-BN composite materials which then underwent different squeezing pressures. The processes of this study were conducted in two steps. In the first stage, the effect of various B4C contents (3 % , 5 % and 10 % ) under different squeezing pressures (0, 75 and 150 MPa) were studied for tensile strength, hardness characteristics, machinability, density and the microstructure of fabricated samples. In the second stage, Al-B4C-BN hybrid AMC samples were manufactured with constant squeezing pressure (75 MPa) and constant B4C volume fraction of 5 % but with three different BN volume fractions (3 %, 5 % and 10 %). For this purpose, again previously mentioned tests were applied on the samples. Total of 105 samples were manufactured and tested. One of the main challenges in the manufacturing process was low wettability of B4C and BN particles with aluminium melt which was successfully overcome by addition of K2TiF6 flux in the case of B4C and applying high temperatures in the case of BN. The main objectives of this research are first to evaluate the effect of B4C reinforcement and squeeze casting on the properties of AMC. Secondly since it is known that Al-B4C AMC would have low machinability due to the presence of abrasive B4C particles, it is aimed to evaluate how addition of BN particles with lubricating properties can improve this drawback and thirdly to find out what is the optimum composition of AMC to be used in the industry. Also it was finally aimed to evaluate the effect of K2TiF6 on wettability of B4C particles by aluminium melt.