Thermal diffusion tomography for quantitative non-destructive characterization of electronic packages
Elektronik paketlerin niceliksel tahribatsız muayenesi için ısıl difüzyon görüntüleme
  1. Tez No: 433971
  2. Yazar: BAHAR ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artan transistor sayısı ve ürün boyutunun küçülmesi elektronik paketlerde ısıl yönetim sorunlarına sebep olmaktadır. Isıl arayüz malzemeleri, yüksek yoğunluklu bağlantılı paketlerde pasif ısıl yönetimini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Isıl ara yüz malzemeleri, çip ile birleştirilmiş ısı dağıtıcı arasındaki ısıl temas direncini azaltarak ısı kaybına yardımcı olur. Bu nedenle, çip tarafından üretilen ısının paketten etkili bir şekilde uzaklaştırılması için ısıl arayüz malzemesinin kalitesi son derece önemlidir. Güvenilir bir ısıl performansı sağlayacak, kabul edilebilir kalitede bir ısıl arayüz malzemesi elde edebilmek için paket montaj süreci geliştirilmesinde ısıl arayüz malzemesindeki kusurların tespit edilmesi gerekir. Bu amaçla X-ray görüntüleme veya bilgisayar destekli tarama ses mikroskobu gibi niteliksel yöntemler kullanılabildiği gibi, ısıl görüntüleme tabanlı niceliksel tahribatsız muayene de bir alternatif olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada, masaüstü bilgisayarların ve sunucuların işlemcilerinde kullanılan ve birleştirilmiş ısı dağıtıcı ve çipin farklı boyutlarda olmasından kaynaklanan yayılma etkisini gösteren yüksek yoğunluklu bağlantılı ters yüz edilmiş çipler değerlendirilmiştir. Elektronik paketin ısıl tepkisinin ölçümü neticesinde oluşan ters problemi çözerek, kusur büyüklüğü ve yeri tespit edilmiştir. Ters problemler doğası gereği kötü konumlanmış olduğundan ve bu nedenle sistemin düzenlileştirilmesi gerektiğinden, görüntü yeniden yapılandırma tekniği olarak Levenberg-Marquardt algoritması kullanıldı. Bu çalışmada nümerik deneyler kullanılarak, önerilen metodun uygulanabilirliği incelenmiştir. Bu nedenle, deneysel veri, simüle edilmiş ölçüm verisine rassal ölçüm hatası ekleyerek elde edilen sentetik ölçüm verisiyle değiştirilmiştir. Sonuçlar, ısıl görüntüleme yönteminin, paket spesifikasyonlarına göre ölçülebilecek bir etkiye sebep olabilecek ısıl arayüz malzemesi kusurlarını tespit etme potansiyeli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing number of transistors and reduction in product size leads to thermal management problems in electronic packages. Thermal interface materials (TIMs) are used as a passive means of thermal management and for high density interconnect packages, TIM helps heat dissipation by reducing thermal contact resistance between chip and integrated heat spreader (IHS). Therefore, TIM quality is critical for effective removal of heat generated by the chip from the package. Identification of defects within TIM is required during package assembly process development so that acceptable TIM quality can be achieved for a reliable thermal performance. While this is possible by qualitative techniques such as X-ray tomography or CSAM, quantitative non-destructive detection based on thermal tomography is proposed as an alternative. High density interconnect flip chip package that includes spreading effect due to different sized IHS and die that is used for CPU of desktop computers and servers is considered in this study. Defect size and location are detected analyzing the measured thermal response of electronic package by solving the resulting inverse problem. Levenberg-Marquardt algorithm is used as an image reconstruction technique as inverse problems are ill-posed in nature and regularization of the system is necessary. The study investigates the feasibility of the method through numerical experiments. Therefore, the experimental data is replaced with synthetic measurement data based on applying random measurement error to simulated measurement data. Results show that thermal tomography has a potential for identification of TIM defects, which cause a measurable effect regarding package specifications.