Near-infrared absorbing phthalocyanines: Second-generation of photosensitizers for photodynamic therapy in the therapeutic biologic window
Yakın kızılötesi bölgesinde absorpsiyon yapan ftalosiyaninler: Biyolojik tedavi penceresinde fotodinamik terapi için ikinci nesil ışığa duyarlı maddeler
- Tez No: 433994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FIRAT İLKER, YRD. DOÇ. DR. FABIENNE DUMOULIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Fotodinamik terapi alternatif kanser tedavisi olup aynı zamanda ışığın ve fotosensitizerin önemli rolünü vurgulamaktadır. Fotosensitizer fotodinamik terapi işleminde tanımlanabilecek kendine özgü fotofiziksel özelliklere sahip kimyasal bileşiğe denmektedir. İkinci jenerasyon fotosensitizer olan ftalosiyaninler fotodinamk terapi alanında uzun süredir araştırılmaktadırlar. Pek çok yeni ftalosiyaninler çeşitli yapısal değiştirmeler sonucunda elde edilmektedir. Son dönemlerde fotodinamik tedavi için optimize edilmiş ftalosiyaninler elde etmeye yönelik girişimler yakın kızılötesi bölgede absorpsiyon yapan ftalosiyaninler üzerinde odaklanmıştır. Bunun en önemli sebebi yakın kızıl ötesinde absorpsiyon yapan ftalosiyaninlerin doku içinde daha derine nüfuz edebilmesidir. Bu sebeple bu tezde tiyol sübstitüe ftalonitriller ve onların nonperiferal okta -SR türevleri dizayn edilmiş ve sentezlenmiştir. Bu moleküller MALDI, ATR-IR, UV-Vis and NMR spektroskopileriyle karakterize edilmişlerdir. Ek olarak yeni bir sübstitüe arayışı içerisindeyken yeni asimetrik AB3 tipi -diSO2 sübstitüe ftalosiyanin incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is an alternate cancer therapy and it emphasizes the key role of the light and the photosensitizer as well. A photosensitizer is a chemical compound and has special photophysical properties, which can be suitable for the photodynamic therapy process itself. As a kind of promising second-generation photosensitizer, phthalocyanines have been investigated for a long time in photodynamic therapy field. Many novel phthalocyanines are obtained by various structural modifications on them. Recently, attempts to optimize phthalocyanines for PDT focused on the development of near- infrared (NIR) absorbing phthalocyanines. The most important reason for this is the ability of phthalocyanines absorbing in NIR region allows phthalocyanines to penetrate deeper in the tissue and in the therapeutic window as well. For this reason, in this thesis thiol substituted phthalonitriles and their related derivatives nonperipheral octa -SR phthalocyanines have been designed and synthesized. These molecules were characterized with MALDI, ATR-IR, UV-Vis and NMR spectroscopy. Additionally, while aiming a new substitution pattern for phthalocyanines a novel asymmetric AB3 type -diSO2 substituted phthalocyanine was investigated.