Terkos Gölü (İstanbul) sucul ekosisteminde yetişen bazı makrofitlerde fitoremediasyonun araştırılması
Investigation of phytoremediation in some macrophytes growing in the aquatic ecosystem of Terkos Lake (Istanbul)
- Tez No: 434076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ BAYÇU KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde ağır metaller ile kirlenen çevrenin temizlenmesinde bitkilerin kullanılması (fitoremediasyon) ve bu özelliğe sahip bitkilerin tespit edilmesi önem kazanmaktadır. Akuatik makrofitler ağır metalleri sudan alarak bünyelerinde akümüle ederler. Bu bağlamda İstanbul, Terkos Gölü'nden Ceratophyllum demersum, Myriophyllum spicatum, Potamogeton perfoliatus, Trapa natans sucul makrofit türleri toplanmış, hidroponik kültürlerde çinko (Zn), alüminyum (Al), nikel (Ni), krom (Cr) ve bir alüminyum fabrikasından alınan atık su uygulamasına 7 gün boyunca maruz bırakılmış ve metal birikimleri ICP-OES ile ölçülmüştür. Metal birikimlerini anatomik açıdan ispatlayabilmek adına bitki doku kesitleri ilgili boyalarla boyandıktan sonra fotoğraflanmıştır. Araştırılan bitki türlerinin hepsi yüksek miktarlarda metal birikimi gösterirken, TF>1 olması sebebiyle T. natans Al, Ni ve Zn hiperakümülatörü olarak değerlendirilebileceği belirlenirken çalışılan türlerin fitostabilizasyon ve fitoekstraksiyon amacıyla kulanılabileceği ve ağır metallerle kirlenmiş suların temizlenmesinde etkin yer alabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, using of plants to clean environment polluted by toxic metals (phytoremediation) and identifying the plants have this characteristics has become an important issue. Aquatic macrophytes accumulate toxic metals from water. In this context, Ceratophyllum demersum, Myriophyllum spicatum, Potamogeton perfoliatus, Trapa natans has taken from Istanbul Terkos Lake. Each plant species exposed to Zn, Al, Ni, Cr and waste water taken from an aluminium factory for 7 days. The metal accumulation has been measured with ICP-OES. Plant tissue sections has been stained with different reagents and photographed to prove metal accumulation anatomically. High concentration of metal accumulation came across at all investigated plant species. T. natans, Al, Ni and Zn might be evaluated as a hyperaccumulator because of its TF > 1. As a conclusion these species can be used in phytostabilization and phytoextraction process to clean-up the metal polluted waters.