Etkin kullanıcı hareketliliği ile kesin konumlandırma
Precise localization with efficient user mobility
- Tez No: 434079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
GPS dış mekân konumlandırma oldukça yaygın kullanılan ve doğruluk payı yüksek bir konumlandırma yöntemidir. Ancak iç mekânlarda, bina duvarları ve mekân içindeki eşyalar gibi sinyalin yansımasını sağlayan etkenler dolayısı ile GPS verimli çalışamamaktadır. Bunun için iç konumlandırma da farklı birçok yöntem ortaya atılmış ve doğruluğu üzerinde geliştirmeler yapılmıştır. Kablosuz sensör ağların özelliklerinin kullanılması da bu yöntemlerden biridir. Kendi konumlarını bilen sensör çeşitleri ile ağ içerisinde konumu bilinmeyen düğümlerin konum tahmini yapılabilmektedir. Bu mantık ile çalışan algoritmalar da uyguladıkları metotlara göre çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada ise bu yöntemlerden biri olan DV-Hop yöntemi incelenmiştir. Dv-Hop ağ içerisindeki haberleşmede hop sayısına göre mesafe hesaplayarak konumlandırma yapan bir yöntemdir. Çalışma içerisinde bu yöntem ve yönteme ek geliştirilmiş olan alternatif Dv-hop algoritmaları C# dili kullanılarak gerçeklenmiştir. Algoritmaların birbirlerine göre hangi durumlarda avantajlı ve dezavantajlı oldukları ile analiz sonuçları çalışma sonucunda belirtilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise yeni bir yöntem önerilerek daha iyi sonuç verdiği durumlar nedenleri ile belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
GPS is very popular and accurate method for outdoor localization. But indoor localization walls or objects in buildings reflects the signal and GPS can not work efficiently. So there have been a lot of studies about indoor localization and optimization. Using the features of wireless sensor networks is one of this methods. Anchor nodes that know their location can be used for location estimation for unknown nodes. There are lots of methods using this strategies.In this study one of this method Dv-hop was analyzed. Dv-hop is an algorithm that uses the hop size for distance calculation and location estimation.In this study this method and alternative Dv-Hop methods are coded with C# programming language. Then comporision of these algorithms explained and the results of these algoritms are presented. Then a novel method proposed and explained what kinds of situation that the new method is better than the other and why.