IPN yapıdaki polimerler ile atık sulardan ağır metal giderimi
The removal of heavy metals from waste water by IPN type polymers
- Tez No: 434091
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BANU İYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Canlı yaşamı için hayati öneme sahip olan ancak endüstriyel atıklarla kirletilen su kaynakları, canlı sağlığına toksik etki gösteren bakır ve kurşun gibi metal iyonlarını içermektedir. Sağlık problemlerinin önlenebilmesi için atık suların ıslahı önemlidir. Ağır metal giderimi için ters ozmos, kimyasal çöktürme, ultrafiltrasyon, adsorpsiyon, iyon değişimi, solvent ekstraksiyonu ve biyolojik proses teknikleri uygulanmaktadır. Bu çalışmada, çok seyrektik çözeltilerin içerdiği ağır metal iyonları giderimi için, iç içe geçmiş ağ yapılı yani IPN yapıda hidrojeller sentezlenmiş ve etkinlikleri araştırılmıştır. Çalışmada, akrilik monomerlerden akrilik asit (AA), metakrilik asit (MA), akrilamid (AAm) ve metakrilamid (MAm) ile çapraz bağlayıcı olarak N,N'-metilenbisakrilamid (NMBA) kullanılarak metakrilik asit/akrilamid, akrilik asit/metakrilamid, metakrilik asit/metakrilamid ve akrilik asit/akrilamid yapılı, IPN yapıda polimerler sentezlenmiş ve sentezlenen bu polimerlerin çok seyreltik çözeltilerden Pb(II) (Kurşun) ve Cu (II) Bakır iyonlarını uzaklaştırmada adsorban olarak kullanımının etkinliği ve karakteristiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As water, one of vital necessities for all living beings, is polluted by industrial heavy metal compounds such as copper and lead. For prevent health problems, cleaning waste water channels become more important. In general, various methods and technologies, such as reverse osmosis, chemical precipitation, ultrafiltration, adsorption, ion exchange, electrodialysis and biologic process etc. have been used to removal of heavy metal ions. In this study, for the removal of heavy metal ions from very dilute solution, acrylic based interpenetrating polymer network, in short IPN structured hydrogels were synthesized and their adsorption activities investigated. For this purpose, in the presence of crosslinker agent N,N'-metilenbisakrilamid (NMBA) by using, acrylic acid (AA), methacrylic acid (MA), acrylamide (AAm) and methacrylamide (MAm) monomers; methacrylic acid /methacrylamide, methacrylic acid / acrylamide, acrylic acid / acrylamide, acrylic acid / methacrylamide based IPN structured polymers were synthesized and their efficiencies and characteristics in removal of Pb(II) (Lead) and Cu(II) (Copper) ions from very dilute solutions investigated.