Bir boyutlu ısı dağılım denklemi için başlangıç-sınır değer probleminin çözümünün ve ısı iletim katsayısının birlikte bulunması
Simultaneous finding solution and interior heat conduction coefficient of initial-boundary value problem for one dimensional heat equation
  1. Tez No: 434099
  2. Yazar: MÜJDAT BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHIR RASULOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Tezde ikinci basamaktan kuzai lineer parabolik tür denklemler için yazılmış başlangıç sınır değer problemi için ters problem incelenmiştir. Önce göz önüne aldığımız problemin gerçek çözümünün özellikleri incelenmiştir. Gerçek çözümün diferansiyellenme özellikleri dikkate alınarak yardımcı problem önerilmiştir. Önerilen yardımcı problemin esas problemde bulunmayan avantajları kullanılarak esas problemin numerik çözümünü elde etmek için etkin algoritmalar önerilmiştir. Gerçek çözüm birinci tür süreksizliğe sahip olduğu takdirde 2.tür yardımcı problem önerilir. Önerilen yardımcı problemler esas problemin genelleştirilmiş fonksiyonlar sınıfından sayısal çözümlerinin bulunmasına ve incelenmesine imkân verir. Yazılmış algoritmalar üzerinde birçok bilgisayar testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The invers problems were investigated, for the inital boundary value problems, for from the second quasi linear parabolic type equations written. Properties of real solutions to the problems we consider first examined. Help problem considering the differential properties of real solutions have been proposed. Recommended of the help problem using the without advantage in the main problem have been proposed efficient algoritms for to achieve the main problem of the numeric solution. 2.type help problem recommended, if the real solution with of the first type discontinuity. Recommended help problems finding the main problem of the numerical solution to the class of generalized functions and enables the examination. Many computer test were performed on written algorithms.