Iğdır Ovası sulu koşullarında bazı ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin verim performanslarının belirlenmesi
The determination of yield performance of some sunflower ( Heliantfhus annuus L.) cultivars under Iğdır Plain irrigable condition
  1. Tez No: 434107
  2. Yazar: RAZİYE DEVİREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Iğdır Ovası sulu koşullarına uygun ayçiçeği çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla, 2013 yılında Iğdır Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi tarımsal üretim alanında, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur.Çalışmada, 14 ayçiçeği çeşidinin bitki boyu, tabla çapı, bitkide tane verimi, bin tohum ağırlığı, tohum verimi, ham yağ oranı, ham yağ verimi ve ham protein oranı gibi özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda denemeye alınan ayçiçeği çeşitlerinin incelenen özelliklerden ham protein oranı hariç diğer özellikleri arasında önemli düzeyde farklılıklar saptanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen ortalama verilere göre, tohum verimlerinin 271.5 – 316.4 kg/da arasında değiştiği belirlenmiştir. En yüksek tohum verimi Hornet (316.4 kg/da) çeşidinden saptanırken, en düşük tohum verimi ise Ege 2001 (271,5 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir. Denemede, ham yağ veriminin 102.4 – 135.7 kg/da arasında değiştiği gözlenirken, en yüksek ham yağ verimi ortalama değeri Armada (135.7) çeşidinden, en düşük ham yağ verimi ise Ege 2001 (102.4 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the most suitable sunflower varieties for Iğdır Plain irrigated conditions at randomized complete blocks with three replications in 2013. In this study, plant height, diameter of head, seed yield per plant, 1000 seed weight, harvest index, seed yield, crude oil ratio, crude oil yield and crude protein ratio characteristics of 14 sunflower varieties were observed. According to the results, varieties were found to have significant effects on features except crude protein ratio. Depending on obtained data of study, seed yields were varied between 271,5 kg/da – 316,4 kg/da. The highest seed yield was obtained from Hornet (316,4 kg/da) and the lowest seed yield was detect from EGE 2001 (271,5 kg/da). In the trial, crude oil yields were varied between 102,4 – 135,7 kg/da. The highest crude oil yield was screened from Armada (135,7 kg/da) and the lowest seed yield was obtained from Ege 2001 (102,4 kg/da).