Iğdır Ovası pamuk ekim alanlarında blunan heteroptera ve homoptera türlerinin tespiti üzerinde bir araştırma
Heteroptera and homoptera species on cotton grovving areas in Iğdır Province
  1. Tez No: 83624
  2. Yazar: SERVET ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM HAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET İğdır Ovası pamuk ekim alanlarında bulunan Heteroptera ve Homoptera türlerim belirlemek amacıyla, 1997 ve 1998 yıllarında bu çalışma yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, Heteroptera ve Homoptera takımlarına bağlı toplam 26 tür bulunmuştur. Heteropterlerden, Liorhyssus hyalinus (F.) (Rhopalidae), Nysius cymoides Spin. (Lygaeidae), Pyrrhocoris apterus (L.) (Pyrrhocoridae), Adelphocoris lineolatus (Gz), Exofygus pratensis (L.), E. rugulipennis (Pop.), Orthotylus flavosparsus (C. Sb.), Trigonotylus ruficornis (G.) (Miridae) ile homopterlerden, Philaenus spumarhıs (L.) (Cercopidae), Ceresa bu bahis (F.) (Membracidae), Aconıtrella prolixa (Leth.), Austragallia sinuata (M.-R.), Circulifer haematoceps (M.-R.), Empoasca solanı (Curt.), Euscelis incisus (Kbm.), Kyboasca bipunctata Osh., Neoaliturus fenestrates (H.S.), Psammotettix sp., Zyginidia sp. (Cicadellidae), Bemisia tabaci Genn. (Aleyrodidal) ve Aphis gossypii Glov. (Aphididae), fıtofag türler; diğer heteropterlerden, Nabisferus (L.) (Nabidae), Orius minutus (L.), O. niger (W.) (Anthocoridae), Campylomma nicolasi Pt- Rt. ve Deraeocoris serenus (D.-Sc.) ise predator türlerdir. E. pratensis, E. rugulipennis, N. fertıs, O. minutus, O. niger, A. sinuata, E. solani, K. bipunctata ve A. gossypii, çalışma alanlarında en yaygın olan ve yüksek populasyon oluşturabilen türlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to determine the species of Heteroptera and Homoptera in İğdır Plain on cotton growing areas this study was conducted in the years of 1997 and 1998. At the result of the study, totaly, 26 species belong to Heteroptera and Homoptera were determined. Among these species, Liorhyssus hyalinus (F.) (Het.:Rhopalidae), Nysius cymoides Spin. (Het.:Lygaeidae), Pyrrhocoris aptenis (L.) (Het.:Pyrrhocoridae), Adelphocoris lineolatus (Gz) Exolygus pratensis (L.), E. rugulipennis (Pop.), Orthotylus flavosparsus (C. Sb.), Trigonotylus ruficornis (G) (Het.:Miridae), Philaenns spumarius (L.) (Hom.:Cercopidae), Ceresa bubalus (F.) (Membracidae), Acomirella prolixa (Leth.), Austragallia shmata (M.-R.), Circulifer haematoceps (M.-R.), Empoasca solani (Curt.), Euscelis incisits (Kbm.), Kyboasca bipunctata Osh., Neoaliturus fenestrates (H.S.), Psammotettix sp., Zyginidia sp. (Hom.:Cicadellidae), Bemisia tabaci Genn. (Hom.:Aleyrodidae) and Aphis gossypii Glov. (Hom.:Aphididae) are phytophagous; Nabis ferns (L.) (Het.:Nabidae), Orius mirmtus (L.), O. rtiger (W.) (Het.:Anthocoridae), Campylomma nicolasi Pt.-Rt. and Derarocoris serenns (D.-Sc.) (Het: Miridae) are also predators. E. pratensis, E. rugulipennis, N. ferns, O. minutus, O. niger, A. shmata, E. solani, K, bipunctata and A. gossypii were recorded to be widely spread and at times with high populations in the research site.