The Poet at the crossroads: Tennyson's attitude towards the changes in his time
Yol ayırımındaki şair: Tennyson'ın zamanındaki değişikliklere yaklaşımı
  1. Tez No: 43411
  2. Yazar: MÜGE NİŞANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİMMET UMUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
XX ÖZET Bu tez, Viktorya dönemi İngiltere'sinde meydana gelen toplumsal, siyasal, bilimsel, dini ve iktisadi gelişme ve değişimlerin, dönemin en büyük şairi olarak kabul edilen Alfred Lord Tennyson ' xn şiirlerine olan yansxmasxnx incelemeyi amaclamaktadxr. Tennyson' in şiirleri, kişisel hislerin ön planda tutulmasına rağmen, dönemin sorunlarını ve olaylarını konu edinmiştir. Tezin giriş bölümü, ondokuzuncu yüzyılda İngiltere'de görülen önemli değişim ve gelişmelerin genel bir değerlendirmesini sunmaktadır. Birinci bölüm ise, Viktorya döneminde İngiliz halkının geleneksel ve dini inançlar açısından boşluğa düşmesine ve bir çıkış yolu aramasına neden olan bilimsel gelişmeleri temel alarak, bu fikir sarsıntısının Tennyson 'm şiirlerine yansımasını konu almaktadır. Tezin ikinci bölümü, Tennyson' m temel sosyal ve politik olaylara bakış açısı ile ilgilidir. Üçüncü bölümde sanatçının toplumdaki rolü ve toplum üzerindeki etkisi örnekler verilerek açıklanmıştır. Sonuç bölümünde, konunun genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this thesis is to examine the reflection in Tennyson's poetry of social, political, scientific, religious and industrial developments and changes which took place in Victorian England. While expressing personal feelings, Tennyson's poetry carries a national spirit. His poetry aims at guiding his society and make it aware of the changes which were taking place at the time. The Introduction presents a general summary of a number of changes that England experienced during the nineteenth century and refers to the impact of the Industrial Revolution on the Victorian Age. The first chapter of the thesis is concerned with the scientific developments witnessed in Victorian England, and the question of how these intellectual and scientific developments influenced society; and, hence, Tennyson's poetry constitutes the core of the argument in the chapter. The second chapter deals with Tennyson's views with illustrations from his poetry as regards the major social and political issues of the time. The third chapter focuses on the role and mission of the poet in society, and it is illustrated with examples from Tennyson's poetry. The thesis ends with a general assessment of Tennyson's ideas and influence in his time.