Medievalist epics by an English woman poet: Margaret Holford's Wallace; Or, the Fight of Falkirk and Margaret of Anjou: A Poem
Bir İngiliz kadın şairden ortaçağcı destanlar: Margaret Holford'un Wallace; or, the Fight of Falkirk ve Margaret of Anjou: A Poem eserleri
  1. Tez No: 551070
  2. Yazar: OKAYCAN DÜRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Margaret Holford (1778-1852), İngiliz kadın şair, çevirmen ve aynı zamanda roman yazarıdır. Eserlerini çeşitli edebi türlerde üretmiştir, fakat çağdaşlarının aksine eserleri şiir antolojilerine dâhil edilmemiştir. Ancak, eleştirmenlerin dikkatini çeken Wallace, or, The Fight of Falkirk (Wallace ya da Falkirk Mücadelesi) (1809) ve Margaret of Anjou: A Poem (Anjou'lu Margaret) (1816) adlı iki önemli manzum eser yayınlamıştır. Holford'un şiirlerini ürettiği dönemde, Ortaçağ tarihine ve kültürüne büyük ilgi vardı ve bu ilgi birçok yazarın eserlerini Ortaçağcı bir tavırla üretmelerine neden olmuştur. Margaret Holford bu yazarlardan biriydi ancak kadın yazarların çoğu, eserlerinde Ortaçağcılık akımını kullanmayı tercih etmediği için Holford kadın çağdaşlarından farklıydı. Bu noktada, kadın yazını açısından, Ortaçağ karakterlerini ve olaylarını kullanmasıyla, Ortaçağ canlanması hareketinin öncüsü olmuştur. Dahası, kadın şairlerin destan yazmaları konusunda birçok önyargı olmasına rağmen, Holford bu iki eserini destan geleneğine uyarak yazmıştır ve destan türüne ait birçok temel özelliği şiirlerinde kullanmıştır. Bu tez, Margaret Holford'un Wallace; or, The Fight of Falkirk ve Margaret of Anjou: A Poem eserlerini destan geleneğinin özelliklerini kullanarak yazdığını gösterecektir. En önemlisi, Margaret Holford ve eserleri ile ilgili çok az sayıda çalışma bulunduğundan, bu tez Holford hakkında daha fazla çalışma yapılmasının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Margaret Holford (1778-1852) was an English woman poet, a translator and at the same time a novelist. She produced her works in a number of genres but she was not much anthologized like her contemporaries. However, she published two major works, Wallace, or, The Fight of Falkirk (1809) and Margaret of Anjou: A Poem (1816) which drew the attention of the critics. The time in which Holford published her poems, there was a great interest in medieval history and culture, and this interest led many writers to produce medievalist works. Margaret Holford was one of those writers but she differs from her women contemporaries since most of the women writers did not prefer to use Medievalism in their works. At this juncture, by using medieval characters and setting, she becomes a precursor of the movement of the Medieval Revival in terms of women's writing. Furthermore, Holford writes her poems in a heroic mode by employing many essential characteristics of the epic genre in her poems although there were certain prejudices about women poets in terms of writing epics. This thesis will illustrate that Margaret Holford writes her poems Wallace, or, The Fight of Falkirk and Margaret of Anjou: A Poem in the heroic mode by employing essential qualities of epics. Most importantly, since Margaret Holford has not been studied in depth and there are very few studies related to her, this thesis will pave the way for the further studies about her works.