Doğallığın zirvesinde yazar ve şair: İbrahim Tenekeci
Writer and poet at the peak of naturalness İbrahim Tenekeci
- Tez No: 551401
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Şair, diğer insanların sıradan gördükleri birçok durumu kendi fikrî ve hissî duygularıyla farklı yorumlayan, adeta süzgeçten geçiren, kendi bakış açısıyla sunan kişidir. Şiir ise, şuurunda olma eylemidir, idrak gerektirir. Ben şiir yazmıyorum, dünyayı bir kenara yazıyorum, diyen bir şairdir İbrahim Tenekeci. Şiirlerinde dikkati çeken, kelimenin anlamından çok cümledeki yeridir.“Kendi adıma, ritmi daima canlı tutmak için, iki ve üç hecelik kelimeleri tercih ediyorum.”Bu sözünden de anlaşılıyor ki şair sözü yormadan olanı olduğu gibi vermeye çalışmıştır. İbrahim Tenekeci'yi özgün kılan da budur. Şair kimliği ile bakıldığında şiirlerinde, bireyin dünya ile anlaşmazlığını gözler önüne sermektedir. Özellikle dünyayla olan münasebetindeki farklılıklara ve tezatlara değinmeden geçemeyiz. Dünyayı hiç sevmediğini ve değer verilecek bir yer olmadığını açık bir ifade ile okuyucuya yansıtmıştır.Eleştiriye açık konularda, toplumun düzensizliği karşısındaki yazdığı yazılarında vs. tavrını hep ince bir ironi ile ortaya koymuştur. Bu ironi onun bazen kendini ifade edişi bazen de olaylara karşı sitemidir. Sadelik, yalınlık olanı olduğu gibi yazma çabası onun dili kullanımındaki titizliğini ortaya koymaktadır. Her okur, onun yazılarında bugün farkına varmadan yitirdiğimiz“sürekli kayıp”larımız diyebileceğimiz birçok değeri hatırlar.“İnsanız ve evvela insanları yazıyoruz”diyen bir yazardır İbrahim Tenekeci. Şairliğinin yanında usta bir deneme yazarıdır. Şair olan yazar olamaz kanısını yıkmıştır. Şiirde olduğu kadar deneme yazılarında, gezi yazılarında da bugün kayda değer yazılar kaleme almıştır. Hatta unutulmaya yüz tutmuş birçok“değeri”sözü yormadan hatırlatır ve yazarlığında kendisine bunu bir görev bilir. Onun meselesinin arkasında, yazılmış olmak için şiirler/yazılar kaleme almak değil, kendi deyimi ile aziz hatıralar bırakmak vardır.Bu yüzden onun yazıları tutunulacak bir dal olarak değil dikilecek bir fidan olarak gün geçtikçe edebiyatımıza kök salmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poet is a person who interprets many people in the ordinary situations of their own opinion and feel different interpretation of emotions, like a filter, offering from its own perspective. Poetry is the act of being conscious and requires understanding. ''I don't write poetry, I write the world aside,'' he said he is such a poet Ibrahim Tenekeci. In his poems, what is remarkable in his poems is the place of the sentence rather than the meaning of the word.'' On my own behalf, to keep the rhythm always alive, I prefer two and three syllable words'' As we can see from this saying, the poet has tried to phrase the meaning not in complex but in simple form. This is what makes Ibrahim Tenekeci unique. In his poems with the identity of the poet, he reveals the individual disagreements with the world. Especially the differences in the relationship with the world and we cannot pass without mentioning contradictions. He has clearly reflected to readers that he doesn't like the World and worth nothing to give it. Especially the differences in the relationship with the world and we cannot pass without mentioning contradictions.He has clearly reflected to readers that he doesn't like the World and worth nothing to give it. The subject that are written in criticism, in his writing, articles etc. about the society of the disorder, he always reflects his attitude with a tiny irony. This irony is sometimes his self-expression and sometimes against the system. Pureness, the effort of writing simplicity reveals his meticulousness in the use of his language. Every reader remember in his writings the many values that we can call as ''our continuous losses'' that we lost. Ibrahim Tenekeci is a writer who says ''We are human and we are writing people first '' Besides his poetry, he is a veteran essayist. He cut down the idea that ''Poet cannot be a writer.'' As in poetry and aslo in his essays and travel writings he has written articles of value. As well he reminds many'' values '' that are forgotten with his relief and in his writing he knows a task to do it. His main intention is not only write poems /proses but also leave Saint memories with his own statement.So his writings aren't a branch to be held but they are sapling to be planted to root in our literature.