The feminine anti-slavery rhetoric within Hannah More's poem 'The sorrows of Yamba; Or, the negro woman's lamentation' and its radicalization within Elizabeth Barrett Browning's poem 'The runaway slave at pilgrim's point'
Hannah More'un 'The Sorrow's of Yamba: A Negro Women's Lamentation' adlı şiirindeki kölelik karşıtı 'Kadınsı' söylemleri ve Elizabeth Barrett Browning'ın 'A Runaway Slave at Pilgrim's Point' bu söylemlerin radikalleştirmesi.
  1. Tez No: 541050
  2. Yazar: CANSU KÜÇÜK TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ERTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, iki ingiliz kadın şairin yazdığı kölelik karşıtı şiirleri inceleyerek, kadınların kölelik karşıtı hareketler gibi siyasi meselelerde yer almasını meşrulaştıran ayırt edici kölelik karşıtı“kadınsı”söylemleri ortaya koymaktadır. Tezin odağında iki İngiliz kadın şair vardır. Bunlardan bir tanesi on sekizinci yüzyılın sonlarında Britanya'da kölelik karşıtı muhafazakar hareketi desteklemiş olan Hannah More'dur. Diğer şair ise on dokuzuncu yüzyılın ortalarında Birleşik Devletler'de daha radikal bir hareketin içinde yer almış olan Elizabeth Barrett Browning'dir. Hannah More'un İngiliz köleliği hakkındaki“The Sorrow's of Yamba: a Negro Women's Lamentation”adlı şiiri ile Elizabeth Barrett'ın Amerikan köleliği hakkındaki“A Runaway Slave at Pilgrim's Point”adlı şiirini inceleyen bu çalışma, ideolojik olarak birbirine zıt hareketleri benimsemiş olan bu iki İngiliz şairin, cinsiyet temelli tanımlanmış alanlar nedeniyle farklılaşan kölelik karşıtı“kadınsı”retoriği nasıl kullandıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The following analysis of anti-slavery poems written by British female poets will demonstrate the distinctive 'feminine' anti-slavery rhetoric which was developed to justify the involvement of women in political matters such as the anti-slavery movement. This thesis focuses upon the poems of British female writer Hannah More who aided the conservative anti-slavery movement in Britain in the late eighteenth century, and the British female poet Elizabeth Barrett Browning who cooperated with the more radical anti-slavery movement in the United States in the mid-nineteenth century. The analysis of Hannah More's poem“The Sorrows of Yamba; a Negro Women's Lamentation,”published on British Slavery, and Elizabeth Barrett Browning's poem“A Runaway Slave at Pilgrim's Point,”published on American slavery, will demonstrate how these British female poets engaged in two ideologically contrasting anti-slavery movements, employed the feminine anti-slavery rhetoric and adopted varying approaches with regard to the separate-spheres ideology.