Picoa lefebvrei (Pat.) maire'nin bazı ekolojik, morfolojik özellikleri ve besinsel içeriğinin belirlenmesi
Determination of some ecological, morphological feature and nutritive contents of Picoa lefebvrei (Pat.) maire
  1. Tez No: 434112
  2. Yazar: YASEMİN GÜRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ÖZŞAHİN KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Elazığ ili Baskil ilçesi, Kadıköy, Pınarlı ve Harebakayış köyü çevrelerinde doğal olarak yetişen P. lefebvrei'nin ekolojik-morfolojik özelliği, etnomikolojik-ticari potansiyeli ve koruma altına alınması ile besinsel içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. P. lefebvrei'nin yetiştiği alanların, ışık şiddeti 20.8-89.4 klüx, sıcaklık 21.1-23.6 C, nem 26.7-36.2, hava debisi (CMM) 2092-2359 m3/min, hava hızı 4.8-12.9 km/h ve toprak karakteristik özelliklerinin ise %29.85-73.02 kum, %13.72-30.03 kil, %13.27-40.12 toz, %26.98-70.15 toz+kil, kumlu-killi-balçıklı toprak türü, 6.94-7.95 pH, %0.75-23.19 total kireç, %0.00-10.58 aktif kireç, 0.131-0.366 mmhos/cm tuz, %0.350-1.583 organik madde, %0.017-0.079 azot, 36.55-70.13 ppm P2O5, 123.94-572.35 ppm K2O ve 9.49-25.011 ppm Na olarak değiştiği gözlenmiştir. P. lefebvrei'nin kuru örneklerinde %87.97 kuru madde, %12.03 nem, %0.092 ham kül, %21.35 ham protein, %0.032 ham yağ, %87.88 organik madde, 68.56 mg/kg Cu, 65.28 mg/kg Zn, 4.08 mg/kg Mn ve 194.4 mg/kg Fe içerdiği, fakat Cr elementi ise tespit edilmemiştir. Mantar türünün taze askokarp yapılarından doku kültürü yöntemiyle saf misel elde edilerek gen kaynakları koruma altına alınmıştır. Ayrıca, P. lefebvrei'nin farklı özellikleri ile tüketicinin bilgi düzeyini içeren etnomikolojik veriler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the ecological, morphological character, ethnomicological-financial potential, the importance the protection and the nutritional ingredients of P. lefebvrei that naturally grow in the vicinity of Kadıköy, Pınarlı and Harebakayış villages of the Baskil district of the province of Elazığ. It was observed that at the areas, where the P. lefebvrei grow, light strenght was 20.8-89.4 klüx, temperature was 21.1-23.6 °C, humidity was 26.7-36.2, air flow (CMM) was 2092-2359 m3/min, air velocity was 4.8-12.9 km/h and the soil characteristics were recorded as varying as follows: 29.85-73.02% sand, 13.72-30.03% clay, 13.27-40.12% dust, 26.98-70.15% dust+clay, sandy-clayey-loamy soil with 6.94-7.95 pH, 0.75-23.19 total lime, 0.00-10.58% active lime, 0.131-0.366 mmhos/cm salt, 0.350-1.583% organic material, 0.017-0.079 nitrogen, 36.55-70.13 ppm P2O5, 123.94-572.35 ppm K2O and 9.49-25.011 ppm Na. In the dry examples of P. lefebvrei we determined 87.97% dry material, 12.03% moisture, 0.092% crude ash, 21.35% protein, 0.032% lipid, 87.88% organic material, 68.56 mg/kg Cu, 65.28 mg/kg Zn, 4.08 mg/kg Mn and 194.4 mg/kg Fe, but Cr element could not be found. The gene sources were protected using the method of taking tissue cultures from the fresh ascocarp structures of the mushroom specie. In addition to this, we determined the ethnomicological data that included various characteristics of P. lefebvrei and the level of knowledge of the consumer concerning this mushroom type.