Güncel dijital teknolojilerin mobilya tasarım ve üretim aşamasına etkileri
Current digital technology effects of furniture design and production process
- Tez No: 434111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLAL NURDAN KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin ana hedefi olarak, 21.YY sonrasında bilim ve teknoloji alanında yaşanan ilerlemelerin sonucunda geliştirilen dijital teknolojilerle yapılan mobilya üretiminin, 21.YY öncesinde kullanılan üretim tekniklerinden sonra oluşturulan mobilyaların nasıl bir gelişme gösterdiğinin örneklerle ve çeşitli kaynaklarla desteklenerek incelenmiştir. Mobilya tasarımlarının ve üretim tekniklerinin geçmişten günümüze kadar olan süreç içerisindeki gelişimler gösterilmiştir. Teknolojinin getirdiği faydalardan yararlanılarak, kusursuz tasarımlarda, karmaşık formların kolayca üretilebildiği, sağlam ve yeni nesil malzemelerle oluşturulan mobilyaların hızlı bir şekilde üretimi yapmak mümkün hale gelmiştir. Bu durumun sonucunda tasarımcı ve üretici için 21. YY öncesine göre çok daha avantajlı bir durum oluşmuştur. Tezin 1. bölümünde, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. 2. Bölümde, mobilyanın genel tanımı yapıldıktan sonra 20. YY öncesindeki dönemden 21.YY'a kadar olan zaman aralığındaki mobilya tasarımlarının ve üretimlerinin gösterdiği gelişmeler örneklerle ve kaynak gösterilerek açıklanmıştır. 3. bölümde, 21.YY'da kullanılan dijital teknolojilerin mobilya tasarım aşamasına etkilerine değinilirken, 4. Bölümde mobilya üretim aşamasına etkilerine değinilmiştir. 5. Bölümde ise 21.YY'da kullanılan dijital teknolojilerin, önceki dönemlerdeki geleneksel mobilya üretim yöntemlerinin kullanıldığı dönemden sonraki yarattığı farklar ve gösterdiği gelişmeler belirtilerek tez sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis, 21st century after the science and technology area experienced improvement of results in the production of furniture made with the development of digital technology, with examples that show how the development of created furniture after the production techniques used in pre-21st century and has been examined through a variety of sources. development has been shown that in the period up to the present from the past and furniture design and production techniques. Making use of the benefits brought by the technology, the perfect design, complex forms can be easily produced, durable and quickly engaged in the production of furniture created by a new generation material has become possible. As a result of this situation has occurred much more advantageous for the designer and manufacturer of a situation than before the 21st century. In chapter 1 of this thesis, the aim of the thesis, scope and method are explained. The chapter 2 describes the general definition of the furniture from the period after the 20th of furniture design in the 21st century, time interval until the pre-century and examples showing the developments of production and supply. In chapter 3, used digital technology in the 21st century while referring to the effects of the furniture design stage, 4 were mentioned in chapter impact on furniture production stage. Chapter 5, in the 21st century, using digital technology, advances the thesis stating that the traditional furniture manufacturing methods used in the previous period and the period after the show was created by the difference ends.