Mersin ili su ürünleri tüketim algısının değerlendirilmesi
Evaluation of the perception of seafood consumption in Mersin province
- Tez No: 434117
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Mersin ili büyükşehir belediyeleri içindeki ilçeleri ve Tarsus ilçesini kapsayan bir çalışma genelinde toplam 595 kişi ile bire bir yapılan anket çalışması sonucunda kente ait su ürünleri tüketim algısının ortaya çıkartılmasına çalışılmıştır. Su ürünlerinin insan sağlığı açısından önemi sorulan katılımcıların %67,17'sinin iyi derecede, %26,93'ünün orta derecede, %5,89'unun ise düşük derecede bilgi sahibi oldukları tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre ankete katılanların % 53,53 civarı kanatlı etini, %33,33 ünün kırmızı eti, % 13,13'ünün ise su ürünlerini ilk tercih olarak tükettiğini ifade etmişlerdir. Ankette su ürünleri tüketimini etkileyen faktörlerin ortaya çıkartılması için sorulan sorulara verilen yanıtlar ile su ürünleri tüketenlerin bir bölümü (%30'unun) kokusu nedeniyle, %23'ünün temizlemesinin zor olması nedeniyle, %16'ü ise tadı nedeniyle su ürünleri tüketmediklerini beyan etmişlerdir. Diğer taraftan bu çalışmada tüketicilerin %76'sı su ürünlerini evde tüketmeyi tercih ederlerken, %24'ünün ise ev dışında tüketmekte olduklarını ifade etmişlerdir. Çalışmada su ürünlerinin tanıtım ve reklamlarının yeterli olmadığı, bununla beraber marketlerde su ürünleri bulma konusunda da durumun benzer olduğu ifade edilmiştir. Bu çalışma ile Mersin ili açısından su ürünleri tüketim alışkanlıkları, istekleri ve tüketmeme nedenleri gibi konularda bazı ipuçları elde edilmiştir. Elde edilen en belirgin sonuçlardan birisi tüketici profilinin ortaya çıkartılması ve tüketim algısının daha iyi anlaşılması ile tüketimin artırılabileceğidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the perception of seafood consumption, people who living in the central district of Mersin. The survey was applied face to face with 17 questions to 595 people determined by random sampling. The importance of fish consumption on human health was determined 67.17% of participants known to remarkably, 26.93% of moderately and 5.89% of slightly. Survey results showed that the most consumers in this region prefer to consume 53.53% of chicken, 33.33 % of red meat and 13.22 % of fish meat respectively. The participants reported that they don't consume fish of 32% due to the smell, 23% gutting and 13% taste. On the other hand, in this survey results was reported 76 % of fish consumers generally prefer to eat at home and other 24 % to eat outside. In this study, promotion of fishery products and market network were inadequate of by the consumers. There are many results to be observed from this study. However, one of the most obvious results that fish consumption can be increased with the result of a better promotion of seafood, exposing of a consumer profile and a better understanding of consumer perception.