Adana ili ve çevresinde Bemisia (Hemiptera:Aleyrodidae) türlerinin farklı konukçu bitkilerdeki morfolojik farklılıklarının belirlenmesi
Identification of morphological differences of Bemisia (Hemiptera:Aleyrodidae) species on different host plants in Adana
  1. Tez No: 434118
  2. Yazar: TAIR ESENALI UULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma; 2015-2016 yılları arasında, Adana ili ve çevresinde bulunan Bemisia (Hemiptera: Aleyrodidae) türlerinin farklı konukçu bitkilerdeki morfolojik karakterlerinde olası farklıklıları belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Bemisia türlerinin konukçu bitkinin fenolojik özelliklerinden kaynaklanan morfolojik farklılıkları preparatları yapıldıktan sonra stereoskobik binoküler mikroskop altında çizimleri de yapılarak ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda, 61 farklı bitki türünden 259 Bemisia örneği toplanmış ve 10 tür tespit edilmiştir. Bu türler; Bemisia afer Priesner ve Hosny, B. argentifolii Bellows ve Perring, B. berbericola Cockerell, B. giffardii Kotinsky, B. graminus David ve Winstone, B. hancocki Corbett, B. iole Danzig, B. mesasiatica Danzig, B. tabaci Gennadius ve B. tuberculata Bondar'dır. Bu türler arasından B. berbericola, B. iole ve B. mesasiatica Türkiye için ilk kayıt niteliğindedir. Farklı konukçu bitkilerde olası morfolojik karakter farklılıkları incelendiğinde B. argentifolii ve B. tabaci pupa yapılarında belirgin farklılıklar belirlenmiştir. Tüylü yapraklarda, her iki türün pupaları üzerinde bulunan kılların uzun yapıda olduğu, tüysüz yapraklarda ise kısa olduğu saptanmıştır. Buna göre, B. argentifolii'nin tüylü ve tüysüz yapraklarda morfolojik olarak farklı 2 pupa şeklinin, B. tabaci için ise 4 farklı pupa şeklinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted for identifying morphological characters of Bemisia (Hemiptera: Aleyrodidae) species on different host plants between 2015-2016 in Adana. Especially, this study focuses on morphological differences of Bemisia species, which were occurred from phenological characters of host plants. These differences were showed with drawings under the stereo microscope. Consequently, 259 samples were collected from 61 plant species. According to identification results, Bemisia afer Priesner and Hosny, B. argentifolii Bellows and Perring, B. berbericola Cockerell, B. giffardii Kotinsky, B. graminus David and Winstone, B.hancocki Corbett, B. iole Danzig, B. mesasiatica Danzig, B. tabaci Gennadius and B. tuberculata Bondar were determined during this study. B. berbericola, B. iole and B. mesasiatica are the first record for Turkey. B. argentifolii and B. tabaci has shown different morphological pupal characters on different host plants. Both species has long setae on hairy leaves, short setae on smooth leaves. According to results, morphologically 2 different pupae shape of B.argentifolii and 4 different pupae shape of B.tabaci determined.