Su ürünleri tüketiminde okul öncesi öğretmenlerin tüketici davranışlarını belirlemede Mersin Toroslar ilçesi örneği
The case of Mersin Toroslar province in determining the consumer behavior of preschool teachers in aquaculture consumption
  1. Tez No: 926095
  2. Yazar: YILDIRIM TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ CİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada Mersin ili, Toroslar ilçesi, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin, su ürünleri tüketimine yönelik tercihleri ile bu tercihlerinin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, meslekte kıdem yılı gibi sosyo-demografik özelliklerle bağlantı durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Veriler, 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokullarında görev yapan 221 okul öncesi öğretmen ile yüz yüze görüşme esasına dayalı, anket formu üzerinden, tesadüfi örnekleme yöntemi ile elde edilmiştir. Ankete katılan 221 okul öncesi öğretmenin %89.6'sı kadın, %10.4'ü erkek olup, %5.9'u 18-25 yaş, %32'si 25-35 yaş, %49.8'i 35-45 yaş, %11.8'i 45+ yaş aralığındadır. Ankette Lisans mezunu ve 11-15 kıdem yılına sahip öğretmenlerin çoğunlukta olduğu belirlenmiştir. Ankete katılan öğretmenlerin hane halkı en yüksek 4 kişiden oluşurken, en düşük 6'dan fazla kişiden oluştuğu saptanmıştır. Anket sonuçları, su ürünleri denilince katılımcıların önemli bir kısmının aklına balık geldiğini ve protein kaynağı olarak daha çok kırmızı et tükettiklerini göstermiştir. Ankete katılan okul öncesi öğretmenlerin çoğu, balık fiyatlarını pahalı bulurken, ayda bir sıklıkta balık tükettiklerini, su ürünlerinin tüketimini faydalı bulduklarını ve sağlıklı olması nedeniyle tükettiklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların önemli bir kısmı, balığı süpermarketlerden aldıklarını, alırken tazeliğine dikkat ettiklerini, daha çok kış mevsiminde, evde ve taze olarak tükettiklerini ve aylık balık tüketimlerinin 1-3 kg arasında değiştiğini ifade etmişlerdir. Ankete katılan öğretmenlerin büyük bir kısmı, beslenme ile ilgili ders aldıklarını, beslenme konusuna ilgi duyduklarını ancak herhangi bir beslenme eğitimine katılmadıklarını bildirmiştir. Katılımcılar, su ürünleri tüketimi konusunda yeterli bilgiye sahip iken, önemli bir kısmı sağlıklı beslenemediklerini, su ürünleri tüketiminin önemi ile ilgili bir etkinlik planlamasında konunun uzmanlarından yardım alabileceklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak, Mersin ili, Toroslar ilçesi, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerin su ürünleri tüketici davranışlarının belirli bir düzeyin üzerinde olduğu, gerek il gerekse ülke bazında kişi başına düşen yıllık su ürünleri tüketiminin düşük düzeyde olması, eğitimin diğer kademelerinde de bu konu üzerinde daha fazla durulması gerektiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the preferences of preschool teachers working in kindergartens affiliated to the Directorate of National Education in Toroslar district, Mersin province, for the consumption of aquaculture products and the connection of these preferences with socio-demographic characteristics such as gender, age, education level, and years of seniority in the profession. The data were obtained by random sampling method through a questionnaire form based on face-to-face interviews with 221 preschool teachers working in kindergartens affiliated to the district Directorate of National Education in the 2023-2024 academic year. Of the 221 preschool teachers who participated in the survey, 89.6% were female, 10.4% were male, 5.9% were 18-25 years old, 32% were 25-35 years old, 49.8% were 35-45 years old, and 11.8% were 45+ years old. In the survey, it was determined that teachers with a bachelor's degree and 11-15 years of seniority were in the majority. It was determined that the households of the teachers participating in the survey consisted of 4 people at the highest rate and more than 6 people at the lowest rate. The results of the survey showed that a significant portion of the participants thought of fish when they thought of aquaculture products and that they mostly consumed red meat as a source of protein. Most of the preschool teachers who participated in the survey stated that while they find fish prices expensive, they consume fish once a month, find the consumption of seafood useful and consume it because it is healthy. A significant portion of the participants stated that they buy fish from supermarkets, pay attention to its freshness when buying it, consume it mostly in the winter season, at home and fresh, and that their monthly fish consumption varies between 1-3 kg. Most of the teachers who participated in the survey reported that they had taken courses on nutrition, that they were interested in nutrition, but that they had not participated in any nutrition training. While the participants had sufficient knowledge about the consumption of seafood, a significant number of them stated that they could not eat healthy and that they could get help from experts in planning an activity about the importance of seafood.