Türk siyasal kültüründe muhalefet olgusu
Opposition phenomenon in Turkish political culture
- Tez No: 43413
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İNAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısmın ilk bölümünde,“demokrasi kavramının”, ikinci bölümünde siyasal muhalefet olgusunun içeriği ve gelişimi ele alınmıştır. İkinci kısımda, siyasal kültür kavramının önemi, hangi süreçlerle toplum üyelerine aktarıldığı üzerinde durulmuş: Türk Toplumunun bazı siyasal kültür özelliklerine dikkat çekilmiş; Demokrat Parti muhalefeti bu kültürel özelliklere göre gözden geçirilmiştir. Son bölümde ise deneyimli siyasal lider Bülent Ecevit'in demokrasi, siyasal muhalefet ve siyasal kültür konularındaki değerlendirmelerine yer verilmiştir. Tezin genelinde savunulan görüş, her toplumun demokrasi pratiğinin diğerinden farklı olduğu ve Türk Toplumunun kendi siyasal kültür özelliklerine göre kendi "demokrasi tanımlını yapması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This thesis has two parts. In the first chapter of the first part,“democracy idea”has been taken up and in the second chapter“political opposition phenomenon”from the perspective of its contents and historical development. In the second part, the importance of the political culture and the progress thorough which it is transferred to the individuals of the society have been explained. In addition to these, some political cultural characteristics of the Turkish Nation have been emphasized and the Democrat Party Opposition has been looked over from the point-of-view of these characteristics. In the last chapter, the opinions of an experienced political leader, Bülent Ecevit, about democracy, political opposition and political culture are included. In general, the whole thesis, it has teen put forward an idea that democratic operation in a society is different from the ones in another society. Besides, the Turkish Society has to define its own democracy definition according to the Turkish political cultural characteristics.