Sporda beceri öğreniminde öğrenci merkezli yöntemin erişi ve kalıcılığa etkisi
Effect of student centered teaching method on archievement and retention in motor learning in sport
  1. Tez No: 43414
  2. Yazar: GIYASETTİN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜRÜVVET BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada, sporda beceri öğreniminde, öğrenci merkezli yöntemin erişi ve kalıcılığa etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 1993-94 öğretim yılında, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Yetişeğinde yer alan Doğa Sporları 1 dersini alan öğrencilerden oluşan 21 kişilik deney ve 20 kişilik kontrol olmak üzere iki grup üzerinde yürütülmüştür. Araştırma Doğa Sporları 1 dersi Yürüyüş ve Kampçılık üniteleri; bilişsel alanın bilgi, kavrama ve uygulama; duyuşsal alanın alma, tepkide bulunma ve değer verme; devinişsel alanın algılama, kuruluş, kılavuzlanmış etkinlik ve karmaşık dışavuruk etkinlik (beceri haline getirme) düzeyleri ile kalıcılığın ölçüldüğü bir aylık süre ile sınırlandırılmıştır. Deney deseni ise, öntest-işlem-sontest-kalıcılık testi şeklinde düzenlenmiştir. Deney grubunda öğrenci merkezli yönteme dayalı öğrenme-öğretme etkinliklerine yer verilirken, kontrol grubunda öğretmen merkezli yönteme dayalı etkinliklere yer verilmiştir. Araştırma bulguları; bilişsel alan için çoktan seçmeli test, duyuşsal alan için tutum ölçeği, devinişsel alan için ise dereceleme ölçekleri aracılığıyla toplanmıştır. Grupların denk olup olmadıklarını saptamak için öğrencilerin H.Ü.Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokuluna Giriş Puanlan, 1, 2. ve 3. yarıyıl akademik başarı puanları ile öntest puanlarına bakılmıştır. Grupların denkliği ve denenceler“t”testi ile sınanmış ve anlamlılık düzeyi.05 alınmıştır. Yapılan T testine göre grupların denk oldukları gözlenmiştir. Denencelerin sınanmasına ilişkin bulgular aşağıda verilmiştir:Bilişsel Alan Bilişsel alanın bilgi, kavrama, uygulama ve toplam puanlan erişisinde öğrenci merkezli yöntemin uygulandığı grup lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma bulguları bu denenceleri desteklemiştir. Kalıcılık puanları arasında ise uygulama düzeyi ve toplam puanlarda öğrenci merkezli yöntem lehinde anlamlı farklılık elde edilirken; bilgi ve kavrama düzeylerinde hiçbir grup lehine anlamlı farklılık bulunmamıştır. Duvussal Alan Duyuşsal alan erişisinde öğrenci merkezli yöntemin uygulandığı grup lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma bulguları bu denenceyi desteklemiştir. Ancak, kalıcılık için gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadığından denence reddedilmiştir. Devinişsel Alan Devinişsel alan erişisi ve kalıcılığında öğrenci merkezli yöntemle ders işlenen grup lehinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma bulguları bu denenceleri desteklemiştir. iv
Özet (Çeviri)
Aims and objectives of this study is to determine the level of achievement and retention levels of student centered teaching method in motor learning in sport. This study was carried out during 1993-94 academic year on 21 experimental and 20 control group subjects students, who Outdoor Activities 1 as part of Hacettepe University, School of Sport Sciences and technology Curricula. This study was restricted with retention measurement within one month for Outdoor Activities 1 with units of trekking and camping; knowledge, comprehension and application in cognitive domain; receiving, responding and valuig in affective domain; perception, set, guided response and complex overt response (skill level) in psychomotor domain. Measurements were administered during post and at the termination for the retention. While the teaching was student centred in experimental group, the control group was tought with teacher centred method. Study results were obtained by the use of multipl choice test for the cognitive domain; attitude scale for the affective domain; and criteria table for the psychomotor domain. To control the comparability level of the experimental and the control groups; Hacettepe University School of Sport Sciences and technology entrance exam results, 1st., 2nd., and 3rd. semestrs' academic scores, and pre-test results were considered. Hypothesis were tested by“t”test and the level of significance was accepted at.05 level. According to the“t”test the two groups were comperabl. Results of the hypothesis were as follows:Cognitive Domains The results showed that in knowledge, comprehension, application and total scores achievement were significantly higher in student centred group. While there was a significant difference in retention scores in the student centred group; there was no difference in any of the two groups in knowledge and comprehension levels. Affective Domain Although there was a significant difference in student centred group in affective domain achievement, there was no difference between the groups in retention scores. Psychomotor Domain There was a significant difference in student centred group in psychomotor domain achievement and retention. VI