Çukurova koşullarında yetiştirilen bazı atdişi mısır (Zea mays indentata Sturt.) çeşitlerinin önemli bitkisel karakterler, verim komponentleri ve dane verimi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of dent corn varieties (Zea mays indentata Sturt.) for major plant traits, yield componenets and grain yield grown in Cukurova conditions
  1. Tez No: 434140
  2. Yazar: MERYEM SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, farklı tohumculuk firmaları ve araştırma kuruluşlarından sağlanan ve Çukurova Bölgesinde birinci ürün koşullarında yaygın olarak yetiştirilen 20 adet at dişi melez mısır çeşidi; önemli agromorfolojik özellikler ile dane verimi ve verim komponentleri yönünden değerlendirmek amacı ile Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği arazisinde 2015 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre yetiştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, incelenen çeşitler arasında parselde bitki sayısı ve koçanda sırada dane sayısı hariç tepe püskülü çıkış süresi, koçan püskülü çıkış süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçan ağırlığı, koçanda sıra sayısı, koçanda dane sayısı, koçan dane verimi, dane koçan oranı, bin dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, hasatta dane nemi ve bitki dane verimi özellikleri bakımından istatistiki düzeyde önemli farklılıklar saptanmıştır. Bitki dane verimi, 75 MAY75, SY INOVE, 73 MAY81 mısır çeşitlerinde diğer çeşitlere kıyasla daha yüksek saptanmıştır. Karakterlerarası ilişkilere göre bitki dane verimi ile bitki boyu, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçan ağırlığı, koçanda sıradaki dane sayısı, koçanda dane sayısı, koçan dane verimi, bin dane ağırlığı ve hasatta dane nemi arasında önemli pozitif ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 20 dent corn hybrid varieties provided by the private seed companies and research organizations which were commonly grown in Çukurova Region Conditions were grown on the field of Çukurova University, Research and Application farm according to Randomised Complete Block Design to evaluate agromorphological plant traits, grain yield and yield components in 2015 crop season. According to results of the experiment, all genotypes were statistically significant for tasseling and ear taft periods, plant height, ear height, stem thickness, ear length, ear diameter, ear weight, the number of kernel rows, number of grains per cob, grain yield per cob, grain cob rate, 1000 grain weight, test weight, grain moisture at harvest and grain yield per plant out of the number of plants per plot and number of kernels per row on the cob. Comparatively higher grain yield per plant observed for the 75 MAY75, SY INOVE and 73 MAY81 dent corn varieties. According to correlation coefficients, grain yield was found to be positive correlated to plant height, cob length, cob diameter, weight of cob, number of kernels per row on the cob, number of the kernels per cob, grain yield per cob, 1000 grain weight and grain moisture at harvest.