Türkiye'de hidroelektrik santrallerine uygulanan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) sürecinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the environmental impact assessment process (EIA) applied to hydroelectric power plants in Turkey
- Tez No: 434143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çevresel etki değerlendirmesi süreci, bir faaliyetin henüz plan aşamasında iken, çevreye olan olumlu/olumsuz tüm etkilerinin belirlenmesi ve olumsuz etkilerin giderilmesi veya en aza indirilmesi için gerekli önlemleri içeren bir karar verme aracıdır. Türkiye'de ÇED'in yasal olarak uygulanmaya başlandığı 1993 yılından bu yana toplam 3992 adet ÇED raporu hazırlanmıştır. Bunlardan 3858 adet rapor olumlu, 32 adet rapor olumsuz kararla sonuçlanmıştır. Bu çalışmada, ülkemizde HES projelerine uygulanan ÇED sürecinin etkinliği ve ÇED Raporlarının kalite düzeyinin nicel yöntemlerle belirlenmesi ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, ÇED'in kavramsal olarak hedeflediği temel ölçütler doğrultusunda belirlenecek olan etkinliğin arttırılmasına yönelik öneriler geliştirmek, çalışmanın hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Environmental impact assessment process, while still in the planning stage of an activity, the environment positive / negative determination of all the effects and eliminate the negative effects tool or a decision containing the necessary measures to minimize the download. EIA report, a total of 3992 units since 1993, which started to be implemented in Turkey legally EIA was prepared. Of these 3858 reports were positive, negative decision resulted in 32 reports. In this study, quantitative methods in our country to be determined by the level of quality and effectiveness of the EIA report of the EIA process applied to HPP project and is intended to be collated. In addition, EIA's event, which will be determined on the basis of criteria in line with the conceptual aims to develop proposals for the improvement is another goal of the study.