Kent içi yollardan kaynaklı gürültü kirliliğinin Adana/Turgut Özal Bulvarı örneğinde haritalanması
Urban noise pollution from road mapping in example of Adana/Turgut Ozal Boulevard
  1. Tez No: 434142
  2. Yazar: BARIŞ KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ülkemizde gürültü haritalarının sonuçlarına göre eylem planlarının hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Gürültü haritaları, özellikle hızlı kentleşme sürecinde hem doğal kaynakların hem de kent insanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla kent planları için önemli bir veridir. Gürültü haritaları, doğal ve kültürel kaynakları koruyarak insan istek ve gereksinimlerine göre planlama çalışmaları yapan peyzaj mimarlığı meslek disiplini kapsamında da önemli bir planlama verisidir. Bu çalışmada, Adana İli Çukurova İlçesi'nin en yoğun trafiğe sahip Turgut Özal Bulvarı üzerinde ve bu bulvarın 800 m kuzey ve güneyini kapsayan yaklaşık 340 hektarlık bölge araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Araştırma alanındaki gürültü kirliliğini belirleme ve haritalama için SoundPLAN yazılımı kullanılmıştır. Gürültü kirliliğine maruz kalacak nüfus ve kullanılacak programa veri olması kapsamında mevcut durum analizi, uydu görüntüsü, topografik haritalar ve anket çalışmaları ile belirlenmiş ve bulvar üzerinde belirlenen noktalarda araç sayımları ve gürültü ölçümleri yapılmıştır. Araştırma alanının 4 Haziran 2010 tarihi Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği esaslarına göre karayolundan kaynaklı gürültü haritaları oluşturulmuş, gürültü kirliliği olan alanlar belirlenmiş ve bu bölgelere yönelik gürültüyü önleyici ve/veya azaltıcı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preparation of action plans based on the results of the noise maps is of great importance in our country. Noise maps, especially in the natural resources of both the rapid process of urbanization is an important data for the city plans to improve the quality of life of city dwellers. Noise maps, planning, landscape architecture who work according to human desires and needs while preserving natural and cultural resources are an important planning data within the scope of disciplines. In this study, Adana Çukurova district on the busiest traffic with Turgut Ozal Boulevard and the boulevard 800 m was approximately 340 hectares covering the north and south of the survey area. Determining the noise pollution in the area of research and soundPLAN software is used for mapping. Exposed to noise pollution, population and current situation analysis of the scope of that data into the program will be used satellite image, determined by topographic maps and survey work and at designated points on the boulevard car counts and noise measurements are made. The history of the research area June 4, 2010 the Environmental Noise Assessment and Management was created borne noise maps of road according to Regulation principles, noise pollution areas were identified and prevention of noise towards those regions and / or mitigation proposals have been developed.