Girit'te M.Ö 2. binin ilk yarısına tarihlendirilen Tholos mezarlar
- Tez No: 43415
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUBA ÖKSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Çalışmamız M.Ö. 2000-1500 yılları arasına tarihlenen Girit adası tholos mezarlarını kapsamaktadır. Amacımız bu kapsama giren 47 adet mezarın mimari özelliklerini, mezarların kökenini, orjinal görünüşlerini, ölü kültü ile ilişkilerini, mezarın içinde ve dışında yapılan törenleri ve komşu kültürlerle ilişkilerini incelemeye yöneliktir. Yaptığımız araştırma sonucu tholos mezarların Girit adasında M.Ö. III bin başlarında yapıldıkları ve Saraylar Öncesi Çağın ortalarına kadar kullanıldıkları anlaşılmıştır. Tholos mezarlar Girit adasının güneyinde aniden ortaya çıkmışlar ve bu mezarlara çok sayıda gömme yapılmıştır. Mezarlar giriş odalı, dış odalı olarak gruplandıklan ve bir adet mezarın da dromosa sahip olduğu görülür. Bu mezarların hiçbirinde korunmuş üst kapama örtüsüne rastlanmamıştır. Bu nedenle ne tür çatıya sahip oldukları anlaşılamamaktadır. Girit adasında Erken Minos Döneminde ortaya çıkan tholos mezarların kubbeli mezar olup olmadıkları problemi, kesin bir bulguya dayanmadığı için tartışmalı durumdadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The earliest tholos tombs on the Crete are situated south of the island. They were built on Crete at the beginning of the 3r millennium BC and they were used approximately until the end of the Cretan Neopalatial Age. That is, long duralieu. Our aim is, to be study of the Cretan tholoi between 2000- 1 500 BC. Examine all of the concerning tombs, their date, the original appearance, their relations!.ip to a cult of the dead, the ceremonies perform in and around them, relationship with Egypt, Syria, Cyprus, Crete tholos tombs were built for communal burial. Undoubtedly they were use for long duration but the problem of whether or not they are a local phenomenon in a region of southern Crete. Cretan tholos tomb i are so uncharacteristic in this region. A matter that is of crucial importance here is treated in arguments on the dome, the vault and the lalse vault and whether these are the result of an influence, a reminiscence, an imitation or an outright copy.