Adana ilinde iklim değişikliği etkileri değerlendirmesi
Assessment of climate change impacts on Adana
  1. Tez No: 434156
  2. Yazar: MESUT EFE BÜKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin en büyük illerinden birisi olan Adana ilinde, insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı potansiyel sıcaklık ve yağış değişikliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan 1960 ile 2011 yılları arasında ölçümlenen gerçek veriler kullanılarak 3 farklı iklim modeli ve 3 farklı iklim senaryosunun birbiriyle karşılaştırılması sonucunda en uygun model ve senaryonun bulunmasıyla başlanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, analizler sonucu elde edilen gerçek verilere en yakın sonuçları veren iklim senaryosu ve modelinin, yaklaşık %9.5 hata payı ile BCCR-BCM2.0 Küresel Dolaşım Modelinin A2 senaryosu olduğu tespit edilmiş; ardından bu iklim modeli ve senaryosu ile orta vadeli (2045-2055 yıllar arası) ve uzun vadeli (2089-2099 yılları arası) sıcaklık ve yağış projeksiyonları yapılmıştır. Yapılan aylık ortalama sıcaklık çalışmalarında, 2001-2011 yılları arası 19,41 °C olan 10 yıllık ortalama sıcaklık değeri, 2045-2055 yılları arasında 0,5 °C aratarak 19,91 °C olduğu, 2089-2099 yılları arasında ise toplam 2,47 °C artarak 21,88 °C olduğu gözlemlenmiştir. 2016-2099 yılları arası maksimum sıcaklığın 4,57 °C kadar artabileceği tespit edilmiştir. Yapılan aylık toplam yağış çalışmalarında ise, 10 yıllık toplam ortalama yağış değerleri 2001-2011 yılları arası 60,93 mm/ay, 2045-2055 yılları arası 56,17 mm/ay ve 2089-2099 yılları arasında ise 52,45 mm/ay olarak gözlemlenmiştir. Çalışılan periyotlardan orta vadeli 2045-2055 yılları arasında aylık yağışlarda ortalama %7,81 düşüş gözlemlenirken; uzun vadeli 2089-2099 yılları arasında ise %13,91 oranında düşüş gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmadan elde edilen veriler, Adana ilinde görülmesi muhtemel iklim değişikliği etkilerinin daha özel konularda araştırılması için kaynak niteliği oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was held in Adana, one of the biggest cities in Turkey, to determine potential temperature and precipitation changes depend on human-inducted climate change. The research was started by comparing 3 different climate models and 3 different climate emission scenarios by using real data obtained from Regional Directorate of Meteorology which was measured between 1960 and 2011 and consequently finding the most suitable model and emission scenario. In the second part of the study, it was found that ,with the 9.5% margin of error, Global Circulation Model BCC-BCM2.0 and SRES A2 scenario gave the closest results to real data; afterwards medium-term (between the years 2045-2055) and long-term (between the years 2089-2099) temperature and precipitation projections were done with this climate model and scenario. During the monthly mean temperature researches it was observed that 10 years between 2001-2011 annual average temperature of 19.41 ° C, 0.5 ° C increase in the years 2045 to 2055 was 19.91 ° C and total increased by 2.47 ° C between the years 2089-2099 became 21, 88 ° C. It has been determined that the maximum temperature in the range 2016-2099 years will increase by 4.57 ° C. During the monthly areal precipitation researches conducted it has been observed that the total value of the 10-year average precipitation between 2001-2011 was 60.93 mm / month, between the years 2045-2055 it is 56.17 mm / month and in the years 2089-2099 it is 52.45 mm / month. From the periods studied in the medium-term period of 2045-2055 years 7.81% decrease in the average monthly precipitation and in long-term period of 2089-2099 years 13.91% decrease was seen. The data obtained from studies done constitutes a resource for the more specific topics to analyse of the possible effects of climate change to be seen in Adana province.