Fiyat indirimi ve rotalama kararlarını içeren tedarikçi seçim probleminin modellenmesi ve analizi
Modelling and analysis of supplier selection problem containing price discount and routing decisions
- Tez No: 434157
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, firmaların birden fazla seçeneği bir arada değerlendirerek birlikte çalışacağı tedarikçileri ve bunlara ayıracağı optimum sipariş miktarlarını bulmasını sağlayacak yeni bir model geliştirilmiştir. Tedarikçi seçim problemine gezgin alıcı probleminin entegre edilmesiyle firmanın birden fazla kararı aynı anda vermesini sağlayacak kendisine en uygun maliyette olacak şekilde tedarikçilere ayıracağı sipariş büyüklüğü bulunmuştur. Çalışmada, konumları alıcıya göre birbirinden farklı olan çok tedarikçi, çok bileşenin ve tek alıcının olduğu ortamda, tedarikçilerin farklı indirim aralıkları sunduğu durumda, birden fazla maliyet kalemini(stok maliyeti, sipariş verme maliyeti, taşıma maliyeti, satın alma maliyeti) aynı anda minimize eden bir model kurulmuştur. Bu doğrultuda alıcının kendine en uygun tedarikçiyi seçmesi ve hangi tedarikçiden ne kadar sipariş vermesi gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study a new model whereby firms will labor together with suppliers by assessing multiple options together and which will enable them to find the optimum quantity of orders was developed. It was found that the integration of the traveling purchaser problem into the supplier's selection problem helped the firms to simultaneously make multiple decisions which involved the bulk of the orders which could be of the the most reasonable price for the suppliers. A model that contained a lot of different suppliers different from each other whose locations changed by their purchers, multiple components and sole purchaser and provision of various sales ranges and pricing multiple items (stock price, ordering price, shipping price, purchasing price) was set up by minimizing these components simultaneously. In accordance with this, the purchaser's choice of the most convenient supplier and the quantity of the orders from various suppliers were found.