Sera yetiştiriciliğinde sorun olan zararlıların örneklenmesi ve mücadelesinde ışık destekli (LED) renkli yapışkan tuzakların kullanım olanakları
Usage possibilities of colourful sticky traps equipped with light emitting diode to sample and control of greenhouse pests
  1. Tez No: 434158
  2. Yazar: ARİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, yeşil ve mor ışık yayan UV diyot (Light Emitting Diodes-LED) ile desteklenmiş Beyaz, Sarı, Mavi renkli ve Şeffaf yapışkan tuzakların önemli sera zararlıları Bemisia tabaci Genn., Frankliniella occidentalis (Pergande) ve Liriomyza trifolii Burgess'yi çekme ve bu zararlılara karşı mücadele kullanım olanaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemeler, Mersin ilinde domates, biber ve patlıcan yetiştirilen üç ayrı serada, 2009 ve 2010 yıllarında yürütülmüştür. Ayrıca, laboratuvar koşullarında da aynı tuzak tipleri ve LED ışıklarla sera çalışmalarını desteklemek amacıyla denemeler yürütülmüştür. Sera koşullarında, domates ve biber bitkilerinde gerçekleştirilen denemelerden elde edilen verilere bağlı olarak, renkli yapışkan tuzaklara yapılan LED desteğinin L. trifolii'yi yakalamada pozitif bir etkisinin olmadığı, B. tabaci için ise Mor LED destekli Sarı yapışkan tuzakların diğer tuzak tiplerine göre daha fazla cezbedici olduğu ve F. occidentalis için ise Mavi yapışkan tuzağa yapılan Yeşil ve Mor LED desteğinin yakalanan birey sayısına olumlu etkisi olduğu kanısına varılmıştır. Patlıcan bitkisinde yürütülen denemelerde ise LED ışıkla destekli tuzaklara yakalanan zararlıların sayıları diğer tuzaklara göre daha yüksek bulunmuştur. Laboratuvar koşullarında, tuzakların LED ile desteklendikleri koşullarda Mor ve Yeşil LED'ler aynı ortamda bulunduğunda Sarı+Yeşil LED destekli tuzağın en fazla sayıda B. tabaci ve L. trifolii çektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, colorful sticky traps equipped with UV light-emitting diodes (LED) in color Violet and Green were used to determine the possibility of these trap combinations for sampling and control of important greenhouse pests such as Bemisia tabaci (Gennadius) (Hemiptera: Aleyrodidae), Liriomyza trifolii Burgess (Diptera; Agromyzidae) and Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera : Thripidae). Studies were carried out on tomato, pepper and eggplant greenhouses in Mersin between 2009 and 2010. Furthermore, laboratory studies were carried out in order to support the greenhouse experiments. Depending on the data obtained from the tomato and pepper greenhouses experiments, no positive effect determined to catch L. trifolii of LED lights attached to the colorful sticky traps. It was concluded that Yellow trap equipped with Purple LED was more attractive for B. tabaci and Blue trap equipped with Purple and Yellow LED was more suitable for F. occidentalis. Eggplant experiments showed that the number of all pests captured on sticky traps equipped with LED lights was higher than control traps (not equipped with LED). In laboratory experiments, it was determined that Yellow trap equipped with Green LED captured highest individuals of L. trifolii and B. tabaci in the absence of control traps where Purple and Green LED tested together in the same environment.