Kırsal alanda üretici örgütlenme modeli olarak üretici birlikleri: Mersin örneği
Producer associations as a model of producer organisations in rural area: Example of Mersin
- Tez No: 434160
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMEKSİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 2004 yılında çıkarılan 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Yasası ile kurulan Tarımsal Üretici Birliklerinin mevcut durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Buna bağlı olarak, Dünya, ABD, AB ve Türkiye'deki kırsal alan üretici örgütlenme modelleri ve özellikle Üretici Birlikleri yasal çerçeveleriyle birlikte incelenmiştir. Çalışmada birliklerden tesadüfi seçilen 124 üye ve 37 yönetici ile anket ve bireysel görüşmeler yapılmıştır. Üye sayısı fazla olan birliklerde işletme büyüklükleri referans alınarak orantısal gruplandırılmış gelişigüzel örneklem uygulanmıştır. Anket ve görüşmeler sonucunda birlik yönetici ve üyeleri birlik hizmetlerinin yetersiz olduğunu, birlik faaliyetlerinin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu belirtmişlerdir. Üye ve yöneticiler birliklerin maddi anlamda ve yasal yetki anlamında güçsüz olmasından dolayı sağladığı hizmetlerin de yetersiz olduğunu, yasal çerçevenin değişmesi/geliştirilmesi gerektiğini, birliklerin devlet desteğine ihtiyaç duyduğunu ifade etmişlerdir. Sonuç olarak; Üretici Birliklerine ilişkin yasal mevzuat güçlendirilmeli; ürün pazarlamasında birliklerin rolleri geliştirilmeli; üye ve yöneticiler eğitim çalışmaları ile bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to approached situation of Agricultural Producer Associations which established according to Law 5200 on Agricultural Producer Associations who enacted 2004, in Turkey. Therefore, it has been investigated producer organisation models and especially Producer Associations of the World, USA, EU countries, and also Turkey's, along with their legislative framework. In this study, 37 directors and 124 members who has been interwieved and answered quastionnaire are selected randomly. The Associations who has a large number of members, quastionnaire has been implemented with proportional stratified randomly sampling method which base on holding sizes. As a result of quastionnaire and interviewing, associations directors and members mostly are stated that association activities are insufficient, and it is far from satisfy the expectations. They have expressed that, because of Associations are weak in terms of financial and legitimate power, its services also deficient. Legislative framework should be changed/improved by the government, and associations are need to be supported by government. As a result; legislative framework about Producer Associations should be strengthening; roles of associations, in the process of marketing, should be improved; members and directors should be awaked through educational studies.