Soft küme bağıntılarının semigrubu üzerine
On semigroup of soft set relations
- Tez No: 434169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMMAHAN MERDİNAZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Soft küme teorisi, Molodstov tarafından belirsizlik içeren problemlerin çözümü için matematik dünyasına kazandırıldı. Bu teori matematiksel analiz ve cebirsel yapılar gibi belirsizlik içeren bir çok alana uygulandı. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde soft kümelerin tanımı, soft kümelerde cebirsel işlemler, soft küme bağıntıları ve soft küme bağıntılarının özellikleri incelenmiş olup ikici bölümde soft küme bağıntılarının oluşturduğu semigrup ve soft küme bağıntılarının matris gösterimleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise soft idempotent ve soft regüler bağıntılar ve soft idempotent bağıntıların matrisler ile karakterizasyonu sunulmuştur. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The soft set theory was conferred to mathematic world by Molodstov for dealing with uncertainties. This theory is applied to mathematics analysis, algeabric structures,etc. which are contain uncertainties. This thesis consist of four sections. The knowledge about definition of soft sets, soft set operations and properties of soft set relation and its properties was given in the first section. In the second section we analyzed ,a semigroup formed by soft set relations and matrix represantation of soft set relations. In the third section we showed soft idempotent and soft regular relations and characterization of soft idempotent relations with matrices. Finally denoted the results that we extracted.