Fuzzy set valued interval soft sets
Bulanık küme değerli aralık esnek kümeler
  1. Tez No: 785062
  2. Yazar: MOHAMMED ABBOOD HUSSEIN AL-FURAIJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez yedi bölümden olu¸smaktadır. Bölüm 1'de ayrıntılı bir literatür taraması ve tezin motivasyonu sunulmaktadır. Bölüm 2'de bulanık kümeler ve yumu¸sak kümeler için bazı temel tanımlar ve i¸slemler tanıtılmaktadır. Bölüm 3'te küme degerli aralıkların tanımı ˘ verilmi¸s ve i¸slemleri sunulmu¸stur. Bölüm 4'te literatür taraması ı¸sıgında küme de ˘ gerli ˘ aralıklı esnek kümelerin tanımı ve i¸slemleri açıklanmı¸stır. Bölüm 5'te bulanık küme degerli aralıklar kavramı anlatılmı¸s ve i¸slemleri örneklerle açıklanmı¸stır. Bölüm 6'da, ˘ bulanık küme degerli aralıklı esnek kümeler kavramı ve bunların i¸slemleri ele alınmakta ˘ ve i¸slemlerin özellikleri incelenerek örnekler verilmektedir. Bölüm 7'de tezin genel çerçevesi hakkında bilgi verilmi¸s ve tezin bulguları tartı¸sılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven sections. In section 1, a detailed literature review and the motivation of the thesis are presented. A few fundamental definitions and procedures for soft sets and fuzzy sets are introduced in Section 2. In Section 3, the definition of set- valued intervals is given and their operations are presented. In Section 4, the definition and operations of set-valued interval soft sets in light of the literature review are explained. In Section 5, the concept of fuzzy set-valued intervals is described, and their operations are explained with examples. In Section 6, fuzzy set-valued interval soft sets are discussed, along with their operations, and the properties of the operations are further investigated with examples. In Section 7, information about the thesis's overall framework is provided and the thesis's findings are discussed.